روزهای سیاه سهام‌داران سیمان

صنعت سیمان ایران با سابقه‌ای هفتاد ساله این روزها شرایط مطلوبی را سپری نمی کند و هم اکنون بسیاری از سرمایه گذاران و سهام‌داران صنعت سیمان بلاتکلیف اند.

تولید سیمان در کشور در پایان سال 84 در حدود 33 میلیون تن بود که بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان سال 85 این رقم باید به حدود 42 میلیون تن و تا پایان برنامه چهارم توسعه (سال 88) باید به بیش از 70 میلیون تن برسد.

این در حالی است که صنعت سیمان با مشکل جذب نقدینگی برای اجرای طرح های توسعه ای خود مواجه است و به نظر می رسد مشکل اصلی صنعت سیمان پایبند نبودن دولت به تعهدات خود در قبال این صنعت است.

به اعتقاد کارشناسان، اگر شرایط به همین ترتیب در سال جاری پیش برود، سال 85 را باید سال سیاه برای صنعت سیمان نامید.

صنعت سیمان در چند سال گذشته فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است. طرح های جامع سیمان ، فولاد و پتروشیمی که برای ساماندهی صنایع مذکور تدوین شد، تاکنون فقط در مورد سیمان اجرا نشده و حدود هزار میلیارد تومان رانت را از تولید کننده بسوی دلالان بازار سرازیر کرده است.

طرح جامع سیمان را وزارت بازرگانی و صنایع و معادن در اسفند 1381 به تصویب رساندند . طرح جامع سیمان طرحی برای از بین بردن فاصله عرضه و تقاضاو همچنین ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری این صنعت بود و مقرر شد دولت قیمت سیمان را منطقی کرده تا سرمایه گذاران انگیزه کافی برای سرمایه گذاری در این صنعت داشته باشند که پس از تصویب این طرح قرار شد حدود یک میلیارد یورو از محل صندق ذخیره ارزی کشور برای تولید 42 میلیون تن سیمان گشایش اعتبار شود.

بر اساس طرح جامع سیمان، از ابتدای سال 82 هر سه ماه یک‌بار باید قیمت حاشیه بازار توسط کمیته ای اعلام گردد که البته این کمیته تا آبان 82 جلسه ای تشکیل نداد و فقط در آبان یک بار قیمت حاشیه بازار را تعیین و اعلام کرد. بعد از آن از ابتدای سال 83 وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن بصورت غیر رسمی قیمت اول سال را قیمت حاشیه بازار تا انتهای سال تعیین کردند که به‌صورت رسمی هم اعلام نشد.

البته همین مسئله موجب صدمات شدیدی به صنعت سیمان شد و این در حالی بود که از سال 80 به علت وعده های دولت مبنی بر اجرای کامل طرح جامع سیمان ، سهام شرکت های سیمانی مورد اقبال و توجه سهامداران قرار گرفته و تا اواخر سال 82 رشد چشمگیری را پشت سر گذاشتند اما همانطوری که گفته شد عدم اجرای درست طرح جامع سیمان موجب شد که صنعت سیمان در سالهای 83 و 84 در بورس تهران با افت قابل توجهی مواجه شود و بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران این صنعت ضرر قابل توجهی را متحمل بشوند.

مهمترین بند طرح جامع ایران بحث خروج سیمان از سبد حمایتی بود که دو سال بعد از تصویب طرح جامع سیمان در اسفند 83 به تصویب هیئت دولت رسید اما با این  حال این بند هیچگاه عملی نشد و مشکلات فراوانی را برای سهامداران و سرمایه گذاران این صنعت بوجود آورد.

در عین حال ، دولت جدید در مهرماه 84 آن مصوبه را ابطال کرد. این در حالی است که بر اساس بند (ج) ماده 39 قانون برنامه چهارم نیز از زمان تصویب برنامه چهارم در شهریور 83 کلیه وزارتخانه ها 6 ماه فرصت داشتند تا کالاهای اساسی که مشمول قیمت گذاری شده را معرفی کنند اما تا پایان اسفند 83 چنین مسئله ای در مورد سیمان مطرح نشده و عملا قرار شد که سیمان دیگر در سبد حمایتی قرار نگیرد.

اما تحولات بعدی نشان داد که دولت به تعهدات قبلی و اصول و بندهای برنامه چهارم پایبند نیست و حتی به وعده خود در مورد ورود سیمان به بورس فلزات از اول دی ماه نیز عمل نکرد.

به گزارش مهر نکته جالب این است که دولت در توجیه اقدامات خود حمایت از مصرف کننده و جلوگیری از بار روانی ناشی از افزایش قیمت سیمان را مطرح می کند که در این مورد اشاره به چند نکته ضروری است.

نخست اینکه با اینکه قیمت تعیین شده برای مصرف کننده هر تن حدود 34 هزار تومان است  اما سیمان به دست مصرف کننده در حدود هر تن حدود 80 هزار تومان می رسد و ما به التفاوت این نرخ را فقط دلالان ین صنعت به جیب می زنند. این در حالی است که در برخی مناطق مثل مناطق شمالی کشور سیمان حتی به نرخ بالاتر بدست مصرف کننده می رسد.

بر اساس برخی آمار در بازار سیمان، در حال حاضر حدود هزار میلیارد تومان رانت وجود دارد که به جای اینکه به‌دست سهامداران و سرمایه گذاران صنعت برسد به جیب دلالانی می رود که با ایجاد رابطه با برخی مدیران شبکه انحصاری توزیع برای خود به‌وجود آورده اند.

این میزان رانتی که در بازار سیمان وجود دارد، هزینه 3 کارخانه سیمان به ظرفیت  روزانه 3 هزار تن سیمان است که علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای هزار نفر و ایجاد اشتغال غیر مستقیم برای چند هزار نفر می تواند درآمدی در حدود 65 میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای دولت داشته باشد.

نکته دوم اینکه در حال حاضر تقریبا توزیع سیمان در سه بخش صورت می گیرد . 60 درصد توزیع سیمان به بخش خصوصی و عمومی انبوه سازان و بساز و بفروش ها تعلق دارد، 25 درصد سهم پروژه های دولتی است و 15 درصد هم برای کارخانه ها مثل موزاییک سازان و تیرچه بلوک سازان و ... در نظر گرفته شده است.این در حالی است که این سه گروه سیمان را بر اساس قیمت دولتی خریده ولی محصول نهایی خود را به احتساب قیمت سیمان ازاد در بازار عرضه می کنند که در نتیجه در این مورد نیز دولت به هدف خود که همان حمایت از مصرف کننده می باشد نرسیده است.

سوم اینکه در بسیاری از تحلیل ها یکی از دلایل کنترل قیمت سیمان را تاثیر این محصول بر قیمت مسکن می دانند که البته همان طور که گفتیم عموما بسازو بفروش ها با این که سیمان را به نرخ دولتی خریداری می کنند اما در فروش محصولات خود آن را با نرخ ازاد محاسبه می کنند اما نکته جالب توجه در این مورد این است که بر اساس نظر کارشناسان در هر متر مربع حدود 100 کیلو سیمان نیاز می باشد  .

نرخ هر پاکت سیمان به نرخ دولتی در حدود 1800 تومان و به نرخ بازار آزاد حدود 4500 تومان می باشد. اگر فرض کنیم که با آزاد سازی نرخ سیمان قیمت هر پاکت سیمان به حدود 3هزار و 500 تا 4 هزار تومان برسد پس در هر متر حدود 8 هزار تومان هزینه سیمان لحاظ می شود که با توجه به میانگین نرخ مسکن در تهران که در حدود هر متر 500 هزار تومان می باشد به هیچ وجه رقم قابل توجهی نیست.

در واقع این تحلیل که آزاد سازی نرخ سیمان موجب گرانی مسکن خواهد شد، مبنا و پایه کارشناسی ندارد.

از سویی قیمت تمام شده سیمان در طرح های جدید در حدود هر تن 45 هزار تومان است و با توجه به قیمت تعیین شده فروش هر تن 35 هزار تومان این طرح‌ها زیان‌ ده محسوب می شوند و در این صورت  انگیزه ای برای سرمایه گذار برای ورود به عرصه سیمان وجود ندارد و بر این اساس است که برخی کارشناسان بر این عقیده اند که پیش بینی های انجام شده برای تولیدات امسال و سال های آینده محقق نخواهد شد این در حالی است که افت قیمت سهام سیمانی ها و بلاتکلیفی این صنعت نیز موجب شده که بازار سرمایه هم نتواند در تامین سرمایه سیمانی ها راهگشا باشد.

نگاهی به ترکیب سهامداران صنعت سیمان این مسئله را نشان می دهد که عمده سهام شرکت های سیمانی در مالکیت شرکت‌های دولتی و شبه دولتی همچون شرکت های سرمایه گذاری ، صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی و ... است ، هنوز بخش خصوصی انگیزه جدی برای ورود به این صنعت به دلیل بی ثباتی های موجود ندارد.

در حال حاضر حدود 25 درصد ارزش بورس تهران را شرکت های سیمانی تشکیل می دهند و این در حالی است که بسیاری از مردم و شرکت های سرمایه گذاری به امید اجرای طرح جامع سیمان اقدام به خرید سهام این شرکت ها نموده اند و با توجه به عدم اجرای این طرح تقریبا از 25 شرکت سیمانی حاضر در بورس تنها سه چهار شرکت در یکی دو سال گذشته با افت مواجه نشده اند و نسبت p/E عموم شرکت های سیمانی که در اواسط سال 82 به حدود 20 و بالاتر رسیده بود، این روزها در حدود رقم 6 و 7 هستند.

براساس برخی آمار، طی سال‌های 83 و 84 ارزش بازار سهام سیمان حدود 3 هزار و 450 میلیارد تومان کاهش داشته که رقم بسیار بزرگی است و در واقع بخش قابل توجهی از کاهش ارزش بازار بورس تهران متعلق به شرکت های سیمانی است.

با این شرایط به نظر می رسد که وضعیت سیمانی ها به همین ترتیب باقی مانده و سهام‌داران و سرمایه گذاران این صنعت همچنان در زیان بمانند مگر اینکه دولت به فکر افتاده و با اجرای دقیق برنامه چهارم و طرح جامع سیمان این روزهای سیاه را از صنعت سیمان بزداید

/ 0 نظر / 6 بازدید