کاهش قیمت جهانی فولاد و

کاهش قیمت جهانی فولاد و
این روز ها در ایران در باره کاهش قیمت آهن و فولاد به تبعیت از بازار های جهانی بحث های فراوانی صورت می گیرد.
عده عمده ای از کارشناسان و مدیران صنعت فولاد بدون آنکه تحلیل های منطقی داشته باشند بیان می دارند که بازار های جهانی عامل تعیین قیمت نیست.
جالب این است که مقاومت این افراد و حتی صحبت های کارشناسانه و البته قشنگ آن ها کوچکترین تاثیری بر بازار آهن و فولاد نخواهد داشت.

بازار های کالا در ایران به شدت تاثیر پذیر از قیمت های جهانی است.
رشد شدید قیمت روی باعث رشد تا 1000% قیمت سهام شرکت های تولید کننده روی در بازار بورس اوراق بهادار تهران گشت اما کاهش آن به سطح قبل سبب شد که صنعت روی ایران به یک صنعت زیان ده و در آستانه ورشکستگی تبدیل شود و تا 97% سقوط کند.
صنعتی که این روزها با مشکلات عدیده ای روبروست.
عیار پایین خاک و افزایش قیمت عوامل تولید از جمله اسید سولفوریک و از همه مهمتر عدم کاهش قیمت خاک به تبع قیمت های جهانی از عوامل این امر است.
این داستان برای فولاد نیز در حال تکرار است.
در حالی که روزهای طلائی فلزات آهنی در بازار های جهانی به دلایل مختلف که ذکر خواهیم کرد به سر آمده است در ایران و در اتفاقی بر خلاف جریان و روند بازار قیمت سنگ آهن در قرارداد لانگ ترم ( بلند مدت ) شرکت های فولاد مبارکه و فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان با افزایش بیش از 50% روبرو شده است.
این در حالی است که معاملات در معاملات تک محموله ای (اسپات ) در بازار های جهانی به شدت کاهش یافته است و از سویی شرکتهای خریدار سنگ آهن به شدت از خرید های تک محموله ای اجتناب می ورزند و حجم عظیمی از سنگ آهن در بنادر جهان دپو شده است و مذاکرات تولید کنندگان سنگ آهن از جمله Vale برزیل برای افزایش قیمت سنگ آهن با خریداران چینی تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.
طرح تحول اقتصادی از سوی دیگر و قطعی های پیاپی برق کارخانجات تولید کننده و شایعاتی مبنی بر آزاد سازی قیمت برق و گاز و نهاده های تولید تکرار اتفاقاتی است که در بورس بر سر صنعت روی آمد اما این بار برای فولادی ها.
شاید روز هایی که فریاد می زدیم که ریزش معدن انگوران و قیمت های جهانی و مشکلات ساختاری شرکت ها صنعت روی را به ورشکستگی خواهد کشاند و سهام روی هیچ کفی نخواهند داشت ( همانطور که باما 7200 تومانی 500 تومان شد و یا فرآوری از 6000 تومان به 80 تومان رسیده حال آن که آن روزها بعضی ها از پی به ای 5 به عنوان کف برای صنعت روی سخن می گفتند غافل از این که این صنعت دیگر سودی نخواهد داشت.
حالا قصه دارد برای فولادی ها تکرار می شود و شاید امروز با برخورد احساسی سهامداران این صنعت روبرو خواهیم شد حال آن که این حقیقت تلخ رخ خواهد داد و نه دست من است و نه شما
این روز های صف های چند ده میلیونی نمادهای فولادی و کاهش شدید قیمت سهام دلیلی بر این مدعاست که سهامداران آینده نگر در حال خروج از این صنعت هستند.
اما سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان این بار می خواهد در صنعت در آستانه ورشکستگی فولاد همانند کاری که در روی کرده است سرمایه گذاری کند.
اما شما بدانید که اگر سرمایه شما هم در اندازه های شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان بود نیز مانند آن عمل می کردید اما اکنون شما آن سرمایه را ندارید و باید مانند خودتان عمل کنید.

/ 1 نظر / 17 بازدید
اکشن بورس

سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی داری اگه مایل باشی تبادل لینک کنیم.