کالایی نایاب در زمستان

١-یکی از بزرگترین مشکلات کشور ما به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز جهان کمبود گاز در زمستان است.

این مشکل در چند سال اخیر و با شدت بالایی در اوج سرما زمستان خودنمایی کرده است.

٢-نان قوت غالب مردم ماست و گندم و آرد ماده اولیه تولید نان است. در سال جاری کل خرید تضمینی گندم توسط دولت در حدود ٣.۵ میلیون تن اعلام شده است و تولید گندم کشور بین ۶ تا ٧ میلیون تن برآورد می گردد.

این در حالی است که در سال زراعی قبل (١٣٨۶ ) میزان خرید تضمینی گندم بیش از ١٠ میلیون تن بوده است و تولید کشور در حدود ١١ میلیون تن

این امر نشان دهنده آن است که برنامه خودکفایی در تولید گندم با آغاز دوران خشکسالی بار دیگر به کابوس مدیران تبدیل گشته است.

ایران امسال باید در حدود ۵ تا ۶ میلیون تن گندم وارد نماید تا بتواند به حداقل نیاز کشور یعنی حدود ١١ میلیون تن پاسخگو باشد.

از بحث درباره اینکه قیمت جهانی گندم رشد شدیدی یافته و باید از کشور آمریکا ( بزرگترین صادرکننده گندم جهان ) گندم وارد کنیم و بزرگترین وارد کننده گندم جهان هستیم (که در نوع خود بی نظیر است) صرف نظر می کنیم.

مصرف نان در چند ماه اخیر افزایش یافته است و گواه آن صف های شلوغ نانوایی هاست.

از نان به عنوان یک کالای پست در اقتصاد تعبیر می گردد بدین معنا که با کاهش سطح درآمد افراد مصرف آن افزایش و با افزایش سطح درآمد مصرف آن کاهش می یابد.

بنابراین نتیجه گیری قطعی آن است که سطح درآمد مردم ما در چند ماه اخیر کاهش داشته است.

 

 

از تحلیل فوق می توان نتیجه گرفت که تقاضا برای نان در ادامه سال افزایش می یابد و چون نان کالایی یارانه ای است و نمی تواند با افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا ( قانون عرضه و تقاضا ) روبرو شود. بنابراین در عرضه آن محدودیت ایجاد می شود. به طبع آن و مانند سایر کالاهای یارانه ای بازار سیاهی در صورت کمبود اساسی ایجاد می گردد.

در تولید نان عوامل موثر عبارتند از :

آرد گندم - نیروی انسانی - انرژی

نیروی انسانی در ایران فراوان و تا حدی مازاد است.

آرد گندم نیز با حمایت و سیاست های دولت تامین خواهد شد.

اما مساله اساسی تامین انرژی در فصل سرما برای نانوایی هاست.

با توجه به اینکه سوخت اصلی نانوایی ها در شهر ها گاز طبیعی (‌شهری ) و احتمال قطعی گاز در زمستان , می توان انتظار داشت که با قطعی گاز در اوج سرما در کشور نان به عنوان قوت لایموت نایاب و گران و طلا شود .

 

/ 0 نظر / 17 بازدید