روز سقوط

يکي از نکاتي که مورد توجه سرمايه‌گذاران محترم مي‌باشد، تغييرات شاخص‌هاي بورس است و يکي از اين شاخص‌ها، شاخص کل مي‌باشد. از ويژگي‌هاي شاخص قيمت کل، کاهش آن در زماني است که شرکت‌ها در مجامع عمومي عادي ساليان? خود نسبت به تقسيم سود نقدي اقدام مي‌نمايند، در اين زمان کاهش متناسب قيمت سهام آن‌ها پس از مجمع امري بديهي‌است. با توجه به اينکه بازدهي سرمايه‌گذاري در سهام از دو محلِ تقسيم سود نقدي (Dividend) و تغييراتِ قيمتِ سهم (Capital Gain) حاصل مي‌گردد، در اين‌گونه موارد استفاده از درصد تغييرات شاخص کل به عنوان معيار محاسبه بازده صحيح نبوده و مي‌بايست علاوه بر در نظر گرفتن بازدهي حاصل از تغييرات قيمت سهام به بازده نقدي سهام نيز توجه گردد. به عبارتي در طي چنين دوره‌هايي بهتر است از تغييرات «شاخص بازده نقدي و قيمت» به‌عنوان معيار واقعي بازده استفاده نمود. براي مثال مي‌توان به دوره دو ماهه خرداد و تير ماه سال 1385 اشاره نمود که در آن نماد برخي از شرکت‌ها پس از توقف به علت برگزاري مجمع و تقسيم سود نقدي بازگشايي شد. همانطور که در جدول ذيل نيز قابل ملاحظه است طي اين دوره درصد تغييرات شاخص کل رقمي ناچيز و در حدود 1/0 درصد بوده و اين در حالي است که بازده محاسبه شده بر اساس شاخص بازده نقدي و قيمت در حدود 3 درصد است که نشان‌دهنده اين موضوع است که بازدهي واقعي بازار در طول اين مدت برابر 3 درصد بوده است.
شاخص کل شاخص بازده نقدي و قيمت
شاخص در ابتداي خرداد (واحد) 519ر9 127ر27
شاخص در انتهاي تير (واحد) 531ر9 924ر27
مقدار تغيير (واحد) 12+ 797+
درصد تغييرات 1/0% + 9/2%+

در اين رابطه لازم به يادآوري‌است، با توجه به اين‌که پس از بازگشايي نماد شرکت‌ها بعد از برگزاري مجمعِ عادي، احتمال کاهش قيمت سهام آن‌ها (در اثرتقسيم سود در مجمع) متصور است، لذا توجه سرمايه‌گذاران و فعالان محترم بازار سرمايه را به لحاظ‌نمودن اين مورد، در بررسي‌هاي خود از روند نوسان احتمالي شاخص جلب مي نمايد.
پيرو اطلاعي? شمار? 9933/60 مورخ 01/05/85 مبني بر بازگشايي نمادهاي معاملاتي پس از برگزاري مجامع عادي و تقسيم سود، به اطلاع مي‌رساند، طي روز دوشنبه مورخ 2/5/85 نماد معاملاتي 25 شرکت به شرح زير بازگشايي و موردمعامله قرار گرفتند:

زامياد کابل هاي مخابراتي شهيد قندي
نفت پارس پتروشيمي فارابي
روغن نباتي ناب کاشي حافظ
توليد سموم علف کش پتروشيمي خارک
گروه بهمن سرمايه گذاري البرز
آلومتک سرمايه گذاري سپه
خدمات انفورماتيک سيمان تهران
سيمان کرمان سرمايه گذاري صنعت نفت
سيمان صوفيان کمباين سازي ايران
سيمان اردبيل سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات
سيمان داراب هپکو
سيمان اصفهان قند ثابت خراسان
ايران خودرو

جهت مزيد استحضار، از اين ميان، نمادهايي که تغيير قيمت آن‌ها داراي بيشترين تأثير بر شاخص بوده‌اند عبارتند از:
نام شرکت تغيير شاخص (واحد)
ايران خودرو -66.38
گروه بهمن -65.07
زامياد -30.25
سيمان صوفيان -28.93
سيمان داراب -19.02
پتروشيمي خارک -13.28
سيمان کرمان -9.33
خدمات انفورماتيک -8.24
سيمان تهران -5.53
نفت پارس -5.25
جمع -251.28

بديهي‌است، تغيير قيمت نمادهاي مذکور پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه و تقسيم سود بوده‌است.

همانطور که ملاحظه گرديد در تاريخ 3/5/85 شاخص قيمت کل 63/9 واحد افزايش يافت و حجم معاملات نيز بالغ بر 407/125 ميليارد ريال گرديد. مقايسه اطلاعات مربوط به روزهاي دوشنبه 2/5/85 و سه شنبه 3/5/85 و ملاحظه تاثير کاهش شاخص به دليل بازگشايي نمادهايي که تقسيم سود داشته اند، نشان مي دهد که در مجموع شرايط کلي بازار مثبت بوده و صرفاً به دليل بازگشايي نمادهاي معاملاتي جديد شاخص کل کاهش يافته است. سهامداران محترم استحضار دارند که سال مالي اکثر شرکت هاي بورسي به اسفند ماه ختم مي شود و معمولاً مجامع خود را در اواخر تيرماه برگزار مي نمايند که اين موضوع موجب متوقف شدن نماد معاملاتي اکثر شرکت ها در پايان تيرماه و بازگشايي مجدد آنها در اوايل مرداد ماه مي گردد. در ادامه بازگشايي نمادهايي که مجامع آنها برگزار گرديده است، در روز چهارشنبه مورخ 4/5/85 نماد معاملاتي شرکت هاي سيمان هگمتان، سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي کشوري، صنايع کاشي و سراميک الوند، بانک پارسيان، افست، سرمايه گذاري بانک ملي، ايران ترانسفو، سوليران، سايپا ديزل، کارخانجات مخابراتي ايران، صنايع کاشي و سراميک سينا، ايران دارو، ايتالران، لامپ پارس شهاب، جام دارو، توسعه صنايع بهشهر، گروه صنعتي سديد، سرمايه گذاري صنعت و معدن، مگسال، محصولات پارس، بانک اقتصاد نوين، صنعتي بوتان، لوازم خانگي پارس، قند هگمتان، ملي سرب و روي ايران، کربن ايران، فيروزا، صنعتي آما، سيمان شرق، بانک کارآفرين و پتروشيمي شيراز بازگشايي خواهد گرديد.
مجدداً يادآوري مي نمايد، با توجه به اين‌که پس از بازگشايي نماد شرکت‌ها بعد از برگزاري مجمعِ عادي، احتمال کاهش قيمت سهام آن‌ها (در اثرتقسيم سود در مجمع) متصور است، لذا توجه سرمايه‌گذاران و فعالان محترم بازار سرمايه را به لحاظ‌نمودن اين مورد، در بررسي‌هاي خود از روند نوسان احتمالي شاخص جلب مي نمايد.
سازمان بورس اوراق بهادار

/ 0 نظر / 5 بازدید