چه کرده اين منطقی (مدير عامل ايران خودرو)

ایران خودرو با ارائه گزارشی از فعالیت این شرکت از سال 1381تا 1384، پرونده فعالیت منوچهر منطقی را اعلام کرد.

منوچهر منطقی مدیرعامل ایران خودرو در این گزارشنوشته است: سه سال پیش ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز کشور و خاورمیانه،راه خود را برای ورود به بازارهای جهانی آغاز کرد، اگرچه رقابت در عرصه بین المللی،رقابت فشرده ای است و کامیابی در آن به عزمی راسخ و تلاشی خستگی ناپذیر نیازمنداست. از یک سو غول های خودروساز دنیا با هم ادغام شده و از این رهگذر بسیار از هزینه های سربار خود را کاسته اند تا توان رقابتشان در بازار جهانی دوچندان شود، ازسوی دیگر فناوری های نو و خلاقیت های تازه و تنوع تولید، قدرت انتخاب مشتری را بهگونه ای شگفت انگیز ارتقا بخشیده است. در کنار همه این امور روش های نوین تجارت،تبلیغات و فروش، حضور در بازار، اعطای امتیازات، بهره جستن از قوانین و مقررات وتعرفه های عصر جهانی شدن شرایط دشواری را برای حضور و دستیابی به بازارهای جهانیبوجود آورده است، اما این کار ضروری و اجتناب ناپذیر است.

بنابراین گزارش، ایران خودرو با آگاهی و شناخت کافی از وضعیت عمومی صنعت خودرودر ایران و جهان در جهت افزایش تولید، خدمات پس از فروش محصولات و بهبود کیفیت ورضایت مشتری طی سال های قبل و خصوصا در سه سال اخیر دست اوردهای ملموسی داشتهاست.

مدیرعامل ایران خودرو در این گزارش تصریح می کند: میزان تولید در سال 81 از مرز 300 هزار دستگاه خودروی سواری و وانت فراتر رفت که نسبت به سال 80 از رشدی برابر با 33 درصد برخوردار شد، تولید در سال 82 برابر با 435/435 دستگاه بوده و نسبت به سال 81 ، حدود 45 درصد رشد داشته است.

در سال 83 مقدار تولید به 429/517 دستگاه خودرو رسید که نسبت به سال 82، حدود 19درصد رشد کرد و در مجموع تولیدات شرکت طی این سال ها از میانگین رشدی برابر با 96/63 درصد، 99/61 و 82/92 درصد بوده که بطور میانگین در سه سال مذکور 62/62 درصداز کل تولیدات خودروی سواری کشور توسط این شرکت تولید و روانه بازار شد.

منطقی در این گزارش آورده است: رسیدن به ارقام بزرگ تولید و ساخت خودرو درکشورهای دیگر اتفاق بسیار مهمی در صنعت کشور است که ایران خودرو را در اندازه یک خودروساز جهانی در صحنه منطقه ای و بین المللی مطرح کرده است.

میزان فروش ریالی شرکت در سال 80 برابر 158/11 میلیارد ریال، در سال 81 برابر با 204/19 میلیارد ریال، در سال 82 برابر با 529/30 میلیارد ریال و در سال 83 بالغ بر 368/40 میلیارد ریال شد، بطوری که طی این سال ها فروش بطور میانگین 5/53 درصد رشدداشته است.

مدیرعامل ایران خودرو می گوید: شرکت ایران خودرو طی این سال ها برای حفظ و توسعهبازارهای داخلی درمحورهای رضایت مشتری، رقابتی شدن قیمت ها، پیش فروش و ارتباط باقطعه سازان اقدامات موثری در فرآیندها انجام داده است، از جمله در زمینه گسترشخدمات پس از فروش ، از طریق افزایش شبکه خدمات پس از فروش از 420 واحد در سال 81 به 610 واحد در سال 83 اقدام کرد.

در این گزارش منطقی نوشته است: درجهت نهادینه کردن کیفیت درشرکت، اقدامات وسیعیهمچون ارتقای توانمندی های سخت افزاری در تولید محصول با کیفیت، نظیررباتیک کردنسالن های رنگ بدنه های خودرو، تعبیه دستگاه های اتوماتیک اندازه گیری بدنه،بکارگیری دستگاه های اتوماتیک شارژو کنترل نشتی مایعات و گازدر خودرو ، دستگاه هایاتوماتیک کنترل و تنظیم محورهای خودرو، نصب و بکارگیری دستگاه ها و تجهیزات کنترلیو بازرسی، نظیرآن، همچنین توسعه توانمندی های نرم افزاری درمراحل مختلف زنجیره یتولید مانند استقرارطرح SUR ، توسعه روش ها و ابزارهای ارزیابی آماری، استقرارسیستمهای مدیریتی کیفیت برای استانداردهای جهانی نظیرISO9000:2000 ، EFQM و ISO14000 ،توسعه کیفی سازندگان ، استقرارسیستم های مدیریت کیفیت و ارزیابی نظیرISOTS و QS9000 صورت گرفته است.

میزان کل صادرات در سال 81 بالغ بر 26 میلیون دلاردر سال 82 بالغ بر 21 میلیوندلارو درسال 83 بالغ بر 59 میلیون دلاراست که صادرات درنیمه اول سال 84نسبت به نیمهاول سال 83به میزان 700 درصد رشد داشته است.      

وی خاطرنشان کرده است: در مقایسه با با کشورهای پیشرفته ، صنعت خودروی ایران رشدقابل توجهی داشته است و درادامه تلاش و کوششهای انجام شده درسال 82در زمینه تنوعبخشیدن به سبد محصولات شرکت، درسال 83 سه نوع محصول جدید پژو جی ال آی، سمند اللیکس و پارس ای ال ایکس تولید و به بازارعرضه شد که مورد استقبال چشمگیر مردم قرارگرفت.

کسب استاندارد یورو 3 برای خودروی سمند در سال 82 موفقیت مهمی برای ایران خودرومحسوب می شود و همچنین توسعه برند سمند در سال 83 و ساخت بیش از10 مدل انواع خودرویسمند با هدف صادرات در سرلوحه برنامه های این شرکت در تحقق استراتژِی جهانی شدن وتمرین حضوردربازارهای رقابتی است.

درزمینه جایگزینی خودروهای پرمصرف درمرحله نخست جایگزینی خودروی پیکان اقدامات وسرمایه گذاری های مقتضی انجام شده است ودرپایان سال 83 خودروی پیکان ازسبد محصولاتشرکت خارج و خودروی ال90 که خودروی مناسب و با فناوری های روزاروپا است، جایگزین میشود.

بزرگ‌ترین رویداد سال 84 برای ایران خودرو یقینا معرفی خودروی 206 اس .دی است ،تولید این خودرو تحولی بزرگ درصنعت خودروسازی کشور است و به شکوفایی بیشتر صنعتخودرو در ایران منجر خواهد شد.

منطقی توضیح داده است: 206 اس . دی با استاندارد یورو 4 به بازارهای  جهانیبویژه حوزه دریای مدیترانه و اروپای شرقی صادرخواهد شد و این خودرو به لحاظ ایمنی وآسایش سرنشینان از کلاس بالایی در برابر رقبا برخوردار است.

این محصول با انواع موتورهای 4/1 و 6/1 لیتری با قدرت 75 و 110 اسب بخارعرضه شدهو نوع 6/1 لیتری آن با گیربکس  اتوماتیک نیزبه بازارخواهد آمد.  

منطقی در این گزارش آورده است: با تولید موتور ملی، می توان به کسب دانش فنیمستقل در کشور در زمینه تولید موتور قوای محرکه به نام کشور و نام شرکت ایران خودرواز مرحله طراحی تا تولید انبوه برای ورود به بازار صادرات و قطع وابستگی، کاهش مصرفسوخت در هر دو حالت گازسوز و بنزین سوز، طراحی متناسب با سیاست های دولت برای بهرهگیری از گاز طبیعی اشاره کرد.

شرکت ایران خودرو در سه سال اخیر، در جهت توسعه کسب و کار خویش و تنوع بخشیدن بهمحصولات خود و با توجه به افزایش جمعیت و تقاضای روز افزون برای استفاده از وسایلحمل و نقل عمومی خصوصا حمل و نقل ریلی با یک استراتژی ده ساله (90 - 1381) بر رویصنعت حمل و نقل کشور سرمایه گذاری کرده و در سال 1382 شرکت صنایع ریلی ایران خودرو (ایریکو) را تاسیس کرد تا در جهت تولید خودروهای ریلی واگن پارس نیز تلاشی دیگر دراین زمینه محسوب می شود. در حال حاضر صنایع ریلی یکی از رشد یابنده ترین صنایع

/ 0 نظر / 6 بازدید