محدودیت جدید بانک های آمریکایی : قانون ولکر

قانون ولکر هفته گذشته به تصویب سیاست گذاران بانک مرکزی رسید. هدف این قانون محدود نمودن فعالیت های سفته بازی است ، با این حال سهام ، اوراق قرضه ، ارز ها ، کالا ها و همچنین مشتقه ها و ابزارهای مالی دیگر را شامل می شود.

این قانون که توسط پاول ولکر ( رئیس سابق فدرال رزرو ) ارائه شده است ، می کوشد تا محدودیت هایی را برای بانک ها برای فعالیت های مخاطره آمیز وضع نماید و بانک ها را از بکارگیری منابع سپرده ها برای این نوع فعالیت ها منع می کند. 

در عمل بانک ها به سمت فعالیت اصلی خود ، یعنی واسطه گری پول بپردازند و از سرمایه گذاری و فعالیت های ریسکی برای سودآوری خودداری کنند.

این قانون دست مدیران بانک ها برای سرمایه گذاری با سپرده ها را محدود کرده و از اهداف آن حمایت از سپرده گذاران ، کاهش ریسک سیستم بانکی و کاهش احتمال نکول بانک ها و همچنین جلوگیری از وقوع بحران های اقتصادی مشابه سال های 2007 و 2008 است. 

هر چند بانک ها با قانون ولکر مخالف هستند ، اما باید گفت بانک ها از جمله جی پی مورگان ، سال گذشته بیش از 6 میلیارد دلار زیان از طریق معاملاتی که با هدف پوشش ریسک ( آربیتراژ ) بوده ، اما با پوشش نامناسب به فعالیت های سفته بازی مبدل شده است.

بانک ها مدعی هستند که hedge  می کنند اما آنچه در عمل رخ داده است Speculaion  بوده است. در نتیجه ضرر و زیان های سنگینی به نظام بانکی آمریکا و سپرده گذاران وارد شده است.

این قانون از جولای 2015 لازم الاجراست.

درس های قانون ولکر برای ایران

قانون ولکر درس هایی برای نظام بانکی ایران دارد. از جمله اینکه فاصله تصویب و اجرای قوانین بیش از 2 سال است. این زمان نشان می دهد که قانونگذاران برای تغییرات و اصلاح در نظرام بانکی وقت کافی را در اختیار بانک ها گذاشته اند. اما در ایران مصوبات شبانه اعلام و تصویب و لازم الاجرا می گردد.

مسئله دوم ، ممنوعیت بانک ها از فعالیت های سفته بازی است. بانک ها حق ندارد پول خود را در فعالیت های غیر از واسطه گری پول به کار بندند. این در حالی است که بانک های ایرانی فعالیت قابل توجهی در بخش های اقتصادی دارند و فعالیت پولی و بانکی به بخش جنبی فعالیت آن ها تبدیل شده است.

بانک ها به شرکت داران بزرگ تبدیل شده اند. پروژه سیمان ، پتروشیمی ، معدنی و فولادی از جمله آن هاست. بانک ها در حوزه واردات و صادرات نیز وارد شده اند و در برخی اقلام پیشتاز شده اند. در حوزه بازرگانی نیز خرید و فروش محصولات از جمله  آهن آلات ، محصولات پتروشیمی و فلزات رنگین فعال هستند. بانک ها در حوزه ساخت و ساز و خرید و فروش ملک نیز درگیر شده اند و بخش عمده ای از دارایی های خود را در این حوزه سرمایه گذاری کرده اند.

در بازار سهام نیز بانک ها علاوه بر در اختیار داشتن سهام مدیریتی , به فعالیت سفته بازی نیز مشغول شدند.

/ 0 نظر / 33 بازدید