چگونه "E-mail " فارسی بنويسيم

email_01.jpg

نوشتن Email به فارسی و به صورتی که بتوان برای آن راه حلی کلی و جامع ارائه کرد ، تا قبل از آمدن Windows 2000 امکان پذير نبود. برای نوشتن نامه های فارسی و Chat کردن رايج ترين روش استفاده از زبان Pinglish بود (و چه بسا بتوان گفت هست) . در اين روش کلمات فارسی با استفاده از کاراکترهای انگليسی تايپ می شدند:

Hale Shoma Khoob ast? در مورد وب سايت های فارسی نيز دو روش رايج بود: اول استفاده از فونت هايی که برای هر سايت می توانست فرق کند . بنابراين شما برای خواندن يک وب سايت فونت مخصوصش را download و نصب می کنيد و برای سايت ديگر فونت ديگری را و الی آخر.

روش دوم استفاده از سيستم PDF است که گر چه از نظر نصب فونت و ... مشکلات اولی را ندارد ، ولی به خاطر حجيم بودن فايل ها معمولاً در اينترنت از آن استقبال زيادی نمی شود. در همين روش می توان به تبديل مطالب به عکس نيز اشاره کرد ( البته PDF هم به نوعی همين ساختار است ، ولی با امکانات بيشتر ، مثل قابليت جست و جو درون مطالب PDF شده ، امکان گذاردن link و...) . در روش تبديل مطالب فارسی به عکس با استفاده از نرم افزارهای گرافيکی مطلبی که در آن نرم افزار و يا جای ديگر تايپ شده است ، به عکس با فورمت GIF و يا JPG تبديل می شود . دراين حالت نيز اگر چه حجم فايل ها به اندازه سيستم PDF حجيم نخواهد بود ولی باز هم حجيم بودن مطالب از مشکلات استفاده از آن است.

در حال حاضر با توجه به سيستم UniCode که شرکت مايکروسافت آن را همزمان با Windows 2000 معرفی کرد ، استفاده از زبان فارسی چه در وب سايت ها و چه در email ها حالتی استانداردتر به خود گرفته است. UniCode که مخفف Universal Code و به معنی کد جهانی است مجموعه ای از بسياری از زبان های رايج در دنيا و از جمله فارسی را دارد که در صورت استفاده از سيستم عامل ويندوز ، ديگر نيازی به نصب فونت بخصوصی وجود ندارد و کافی است روی آن صفحه right click کنيد ، Encoding و سپس  UTF-8) UniCode) را انتخاب کنيد.

استفاده از سيستم UniCode علاوه بر تمام مزايای فوق ، يک مزيت ديگر نيز دارد و آن اين است که آن سايت بخصوص راحت تر در جست و جوگرهای فارسی ثبت خواهد شد ، چرا که جست و جو گرهايی که خدمات جست و جو به زبانهای ديگر را می دهند ( مثلgoogle.com که از جمله قابليت جست و جو به زبان فارسی را دارد) ساختار جست و جوی خود را بر اساس سيستم Unicode بنا نهاده اند و بنابراين عدم استفاده از اين سيستم سايت شما را از ثبت شدن در اين جست و جو گرها باز می دارد.

البته همانطور که اشاره شد اين سيستم فقط در سيستم عامل ويندوز و مرورگر Internet Explorer کاربرد دارد . بنابراين اگر شما سيستم عامل مکينتاش و يا مرورگر Netscape داشته باشيد نمی توانيد اين گونه صفحات را ببينيد. و اما برای نامه نگاری در اينترنت – ارسال و دريافت e-mail نيز همان دو روش که در مورد وب سايت ها اشاره شد کاربرد دارد: يکی استفاده از عکس و ديگری استفاده از سيستم Unicode توصيه می شود. البته در اين حالت علاوه بر ايرادهايی که اشاره شد اين محدوديت نيز وجود دارد که حتماًٌ بايد دارای سيستم عامل windows 2000 و يا windows xp باشيد.

برای آنکه بتوانيد از اين سيستم استفاده کنيد ابتدا لازم است قابليت تايپ کاراکترهای فارسی را در ويندوز 2000 يا xp خود تعريف کنيد. برای اين کار به Control Panel برويد ، Regional , Language Options را انتخاب کنيد و زبان فارسی را به مجموعه زبان های مورد استفاده کامپيوتر خود اضافه کنيد. از اين به بعد در پايين صفحه سمت راست کنار ساعت کامپيوتر شما مربعی ظاهر خواهد شد که درآن FA ( برای فارسي) و يا EN ( برای انگليسي) ظاهر می شود که با کليک کردن روی آن می توانيد بين اين دو زبان سوئيچ کنيد.

بعد از آنکه زبان کاراکترهای کامپيوتر خود را فارسی کرديد ، کافی است به همان صورتی که مثل هميشه Email می نويسيد ، عمل کنيد و تنها هنگامی که می خواهيد متن نامه را بنويسيد از زبان فارسی استفاده کنيد. در اين حالت مهم نيست که شما از سيستم Web based email و يا نرم افزارهای ويرايشگر مثل Outlook Express  استفاده می کنيد.

برای خواندن چنين نامه هايی نيز کافی است که محيطی که در آن نامه را می خوانيد سيستم Unicode را پشتيبانی کند. بنابراين اگر از سيستم Web based email استفاده می کنيد کافی است تا تنظيمات Internet Explorer را به گونه ای تغيير دهيد که Unicode را پشتيبانی کند و اگر از Outlook Express استفاده می کنيد کافی است تا در قسمت view, Encoding, Unicode را انتخاب کنيد.

اميد آنکه استفاده هر چه راحت تر و گسترده تر از خط فارسی ، به گسترش هر چه بيشتر فن آوری اطلاعات درجامعه منجر شود.

/ 0 نظر / 6 بازدید