دستگيری منتشر کننده و نويسنده ويروس Ms.Blaster

مقامات آمريکايی يک نوجوان 18 ساله آمريکايی را به انتشار ويروس "ام اس بلست" (MSBlast) در شبکه اينترنت متهم کرده اند.

اين نوجوان که نامش "جفری لی پارسون" اهل هاپکنز در ايالت مينسوتاست، متهم شده که "به طور عمد به رايانه های حفاظت شده آسيب رسانده است."

وی مظنون به رها سازی نوعی از کرم اينترنتی معروف به ام اس بلست است که در هفته های گذشته صدها هزار رايانه را در سرتاسر جهان آلوده کرده و موجب خراب شدن آنها شده است.

اگر آقای پارسون مجرم شناخته شود، ممکن است حداکثر به ده سال حبس و پرداخت 250 هزار دلار جريمه نقدی محکوم شود.

البته تصور می شود که پارسون سازنده نسخه اصلی کرم ام اس بلست، که به نام "Lovsan" هم شناخته می شود، نباشد.

مقامات آمريکايی گفته اند که هنوز مشغول تحقيق درباره مخترع اين ويروس هستند.

"يک قدم به جلو"

"جان مک کی"، دادستان سياتل، گفت که با دستگيری آقای پارسون يک قدم به سوی دستگيری سازنده اصلی ويروس، نزديک تر شده اند.

وی گفت که دادگستری آمريکا اين گونه جرايم را بسيار جدی می داند و افزود که همه امکانات را برای دستگيری فردی که زيرساخت تکنولوژيکی آمريکا را هدف حمله قرار داده، بسيج می شود.

ماموران تحقيق روز نوزدهم اوت منزل آقای پارسون را جستجو کردند و همه رايانه های وی را برای تجزيه و تحليل با خود بردند. وی هم اکنون تحت بازداشت خانگی است و دسترسی وی به اينترنت قطع شده است.

مشکل جهانی

همه انواع ويروس های ام اس بلست از نقطه ضعفی که در نرم افزار مايکروسافت ويندوز بود کمک گرفتند که از ماه ژوئيه گذشته آشکار شد.

برخلاف بسياری از ويروس ها، ام اس بلست خود بخود در اينترنت منتقل می شود. طبق برنامه ای که به اين ويروس داده شده، رايانه آلوده شده، به دنبال رايانه های ديگری - معمولا در حوزه کوچکی از اينترنت که رايانه آلوده در آن فعال است - می گردد تا ويروس را به آنها منتقل کند.

"گراهام کلولی"، کارشناس ارشد فن آوری در شرکت سوفوز که نرم افزارهای ضدويروس توليد می کند، می گويد: هنگامی که يک ويروس در اينترنت رها شد، ديگر نمی توان آن را بازگرداند، ديگر تحت کنترل کسی نيست و می تواند بسيار مخرب باشد.

اين ويروس در اوج فعاليت خود، تنها ظرف سی ثانيه رايانه های سالم را پيدا می کرد.

شرکت سمانتک، سازنده برنامه های ضد ويروس، تخمين زده است که بيش از 500 هزار رايانه در سرتا سر جهان توسط انواع مختلف ام اس بلست آلوده شده اند.
آلودگی در بسياری از سازمان های بزرگ و همچنين رايانه های خانگی مشاهده شده است

/ 1 نظر / 6 بازدید
Mohammad

سلام واقعا واقعا واقعا کارت درسته.