افزایش تعرفه واردات فولاد منتفی می شود

در شرایطی که حدود دو ماه پیش با جدی شدن بحث افزایش تعرفه فولاد و محصولات وابسته به میزان ١٠% قیمت آهن آلات و میلگرد در بازار رسمی و غیر رسمی کشور بین ١١% تا ٢٠% افزایش یافت.

از سوی دیگر امید به تعدیل مثبت و افزایش سودآوری و بهبود شرایط فولادسازان بورسی از جمله فولاد مبارکه , فولاد خراسان و فولاد خوزستان افزایش یافت.

در حالی که گفته می شد افزایش تعرفه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ابلاغ می شود اما سخنان وزیر بازرگانی امید ها را از بین برد.

 به گزارش ایران بیز وزیر بازرگانی با بیان اینکه چون تعهد تولید کنندگان فولاد برای تغییر نکردن قیمت اجرا نشد افزایش تعرفه فولاد ابلاغ نشده است.

آنچه از سخنان وزیر محترم بازرگانی برداشت می شود به توافقنامه است که بین فولاد سازان و دولت امضا شده بود که اگر تعرفه فولاد افزایش یابد قیمت ها برای مصرف کننده تغییری نکند این در حالی است که با شایعه افزایش تعرفه تجار اقدام به افزایش قیمت نموده و مصرف کنندگان برای خرید به بازار هجوم آورده اند و شرکت های تولید کننده نیز اقدام به افزایش نرخ فروش محصولات خود نموده اند.

این سخنان در شرایطی بیان می شود که صف خرید شرکت فولاد مبارکه اصفهان با عرضه بیش از ١٢ میلیون سهم به ارزش حدود ١٩ میلیارد ریال از بین رفت و نماد فولاد در بورس اوراق بهادار متعادل شد. این در حالی است که این سهم با ١%‌ کاهش به ١۵٧٣ ریال کاهش یافت.

دو نماد دیگر فولادی حاضر در بورس اوراق بهادار تهران نیز شرایط بهتری ندارد.

شرکت فولاد خراسان با نماد فخاس حجم معاملات اندکی کمتر از ١ میلیون ریال داشته است و قیمت سهم تغییری نداشته است و خرید تابلو عرضه و تقاضا این سهم خریداری دیده نمی شود.

شرکت فولاد خوزستان نیز با وجود حجم معامله حدود ٣٠٠ هزار سهمی صف خرید و فروش متعادلی را در پایان معاملات بازار داشت.

/ 0 نظر / 19 بازدید