مجمع عمومی صدرا


تهدید فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در مجمع عمومی صدرا

مدیران قبلی صدرا را تحت پیگرد قضایی قرار می دهیم

گروه اقتصادی؛ حدود دو ماه و نیم پس از خریداری بیش از 51 درصد از سهام صدرا توسط قرارگاه خاتم الانبیا، دیروز در مجمع عمومی شرکت صدرا که فرمانده قرارگاه اداره آن را بر عهده داشت اعلام شد مدیران قبلی این شرکت تحت پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت.

سردار رستم قاسمی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در مجمع عمومی شرکت صدرا با انتقاد شدید از عملکرد مدیران سابق صدرا، با استناد به گزارش های حسابرس شرکت که در مجمع عمومی ارائه شد، آنها را به تخلفات مالی و ضرررسانی به شرکت متهم کرد و گفت؛ موارد مختلف این تخلفات را از مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد.

قرارگاه خاتم الانبیا اردیبهشت ماه امسال در حالی 18/51 درصد از سهام این شرکت را به قیمت 76 میلیارد تومان خریداری کرد که در سال 1382با عرضه 36 درصدی این شرکت در بورس ارزش آن بالغ بر 407 میلیارد تومان شد که به عنوان بزرگ ترین داد و ستد تاریخ بورس رقم خورد. بنا بر گزارش هایی که در خصوص عملکرد صدرا تهیه شد و در بولتن مرکز پژوهش های مجلس به چاپ رسید، این شرکت از سال 1384 به بعد نتوانست پروژه های جدیدی را به دست آورد و به همین خاطر با زیان مواجه شد.

به گزارش ایلنا، در این خصوص سردار قاسمی در مجمع عمومی این شرکت زیان صدرا را بالغ بر 700 میلیارد تومان دانست و گفت؛ برخی فعالیت های شرکت مانند کشتی سازی اساساً سودآور نیست. این درحالی است که شرکت صدرا در حال حاضر بیش از 700 میلیارد تومان بدهی انباشته دارد و صاحبان آن، در حال پیگیری قضایی از محاکم هستند و حتی احکامی را در این باره علیه شرکت دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه در دو سه ماهه اخیر چندین مرکز با در اختیار داشتن احکام قضایی برای ضبط اموال شرکت صدرا اقدام کرده اند، افزود؛ با رایزنی ها و تلاش های مختلف توانسته ایم اجرای احکام را به تعویق بیندازیم.

قاسمی گفت؛ با بررسی وضع موجود و حذف عملیات غیرسودآور، تلاش داریم راهکارهایی برای خروج از این وضع بیابیم تا در گزارش شش ماهه به سهامداران شرکت ارائه کنیم.

تاخیر در ساخت کشتی آلمانی، موجب لغو قرارداد شد

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه درباره قراردادهای کنونی صدرا در حوزه کشتی سازی گفت؛ چهار فروند کشتی کانتینربر چند منظوره 24هزار تنی که قرارداد آنها در سال 2005 با شرکت کشتیرانی ریکمرز آلمان منعقد شده بود، به دلیل طولانی شدن و تاخیر در دوره ساخت از سوی طرف قرارداد لغو و شرکت مجبور به بازپرداخت پیش پرداخت ها و جرائم مربوطه شد و عملاً این کشتی ها بلاصاحب شده اند.

وی همچنین به پروژه ساخت سه فروند نفتکش 63 هزار تنی برای فعالیت در دریای خزر اشاره کرد و گفت؛ مدیران شرکت ملی نفتکش مدعی هستند هزینه 90 درصد ساخت پروژه ها را پرداخت کرده اند، اما به گفته آنان ساخت این سه نفتکش تنها 10 تا 15 درصد پیشرفت داشته، که البته شرکت صدرا این رقم را 36 درصد اعلام کرده است.

ونزوئلا، صدرا را در لیست سیاه قرار داد

قاسمی همچنین از نزدیک بودن زمان تحویل چهار فروند نفتکش افراماکس که طرف قرارداد آن شرکت ملی نفتکش ونزوئلاست، خبر داد و گفت؛ به رغم این مساله، صرفاً فعالیت های طراحی و مهندسی پروژه انجام شده است.

رئیس مجمع عمومی شرکت صدرا با بیان اینکه مجموعه این مسائل در کنار تاخیرهایی که در حوزه فراساحل از سوی شرکت وجود داشته، صدرا را در لیست سیاه کارفرمایان و به ویژه شرکت های نفتی قرار داده است، گفت؛ در مدتی که وارد شرکت شده ایم، جلسات و رایزنی های گسترده یی را برای تعیین تکلیف این پروژه ها آغاز کرده ایم.

وی افزود؛ هیات مدیره شرکت صدرا نتایج این رایزنی ها و سرنوشت قراردادهای تاخیری را به سهامداران خود اعلام خواهد کرد.

امید صدرا به برگزاری مراسم ایران البرز است

قاسمی در عین حال از امضای قرارداد ساخت سکوهای 17و 18 پارس جنوبی با شرکت نفت و گاز پارس و دریافت قول مساعد برای فازهای 27 و 28 خبر داد و گفت؛ امیدواریم با حضور رئیس جمهوری در مراسم بهره برداری از سکوی نیمه شناور ایران البرز، بتوانیم مصوباتی به نفع شرکت و برای خروج از این وضعیت داشته باشیم.

مدیران قبلی را به مجامع قضایی می بریم

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه همچنین با انتقاد شدید از عملکرد مدیران سابق صدرا، با استناد به گزارش های حسابرس شرکت که در مجمع عمومی ارائه شد، آنها را به تخلفات مالی و ضرررسانی به شرکت متهم کرد و گفت؛ موارد مختلف این تخلفات را از مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد.

قاسمی با اشاره به موضوع شرکت صف گفت؛ این شرکت در سال 72 با این هدف تاسیس شد که با کارکرد و رویه یی مشابه صدرا که در آن زمان کل سهامش دولتی بود، به شکل خصوصی فعالیت کنند اما در عمل، تعداد معدودی از مدیران صدرا به سهامداران اصلی صف تبدیل شدند که در این روند، ضرر گسترده یی متوجه شرکت صدرا شد.

وی تاکید کرد؛ اگر مجموعه مسائلی را که در این سال ها بر صدرا گذشته، بررسی کنیم، خواهیم دید اساس مشکل این شرکت، تاخیر در پروژه ها یا قرار گرفتن در لیست سیاه نبود، بلکه مشکلات ناشی از تداخل صف و صدرا ضربه اصلی را به این شرکت زد.

رئیس مجمع عمومی شرکت صدرا با بیان اینکه طرح دعوی در این زمینه از سوی سازمان گسترش و شرکت سرمایه گذاری بانک ملی انجام شده، گفت؛ با توجه به بندهای متعددی که در گزارش حسابرسی امسال نیز در این باره وجود دارد، هیات مدیره مکلف به اقامه کیفری و طرح دعوی خود در مراجع قضایی علیه مدیران سابق شرکت است.

قاسمی گفت؛ در این باره با تشکیل یک تیم حقوقی قوی به دنبال احقاق حقوق شرکت صدرا هستیم.

وی همچنین با اشاره به جوابیه یی که شرکت صف در روزنامه ها علیه حسابرس شرکت منتشر کرده بود، گفت؛ برخلاف آنچه آقایان گفته اند، با این گزارش اذهان عمومی تشویش نشده، بلکه اذهان آقایان تشویش شده است.

گفتنی است مدیرعامل شرکت صف نیز در این مجمع حضور داشت و چندین بار خواستار پاسخگویی به مطالب مطروحه شد، اما قاسمی با بیان اینکه اینجا مجمع عمومی صدراست نه صف، به وی اجازه سخن گفتن نداد و تاکید کرد محل طرح این دفاعیات، دستگاه قضایی است.

/ 0 نظر / 23 بازدید