2% پول آمریکایی در جیب ایرانی ها

هفته گذشته خبری به نقل از بانک مرکزی ایران منتشر شد که گفته بود حدود 12 میلیارد دلار اسکناس دلار در اختیار ایرانیان داخل کشور است. این پول نه در بانک ، نه در امور بازرگانی و تولید ، بلکه در جیب ها ، کشو ها ، کمد ها ، صندوق ها ، گاو صندوق ها و احتمالا متکاها پس انداز شده است.

البته در کشوری که قیمت کالاها به دلار است ( از شیر و گوشت و میوه گرفته تا لوازم خانگی و خودرو و از آهن آلات و سیمان و سایر فلزات گرفته تا زمین و خانه ) این موضوع چیزه عجیبی نیست. 

این موضوع زمانی جالب می شود که بدانیم که فدرال رزرو ( بانک مرکزی آمریکا ) حدود 700 تا 800 میلیارد دلار اسکناس و وجه نقد در اختیار مردم قرار داده است . با این حساب ایرانی ها مالک 1.5% اسکناس های آمریکایی هستند.  این در حالی است که واحد پول ایران ریال است و اصولا انجام مبادلات داخلی با دلار ممنوع است. 

حالا اگر بدانید که درآمدناخالص اقتصاد جهانی حددود 62 تریلیون دلار و درآمد ناخالص ایران حدود 330 میلیارد دلار است ( یعنی ایران حدود 0.5% درآمد ناخالص جهانی را کسب می کند ) بدین ترتیب می توان گفت که اگر همه جهان دلار به صورت موزون توزیع شده باشد ( فرض محال ) ، بنابراین سهم ایرانی ها از اسکناس دلار کمتر از 4 میلیارد دلار می شود ، آنگاه می توان گفت ایرانی ها 3 برابر حد معمول خود ، دلار در جیب های خود دارند. 

/ 0 نظر / 25 بازدید