ارسال پيام از موبايل به ياهو مسنجر

   سرويس پيام کوتاه -يا همان SMS- ابتدائا فقط ارسال يک پيام متنی به مقصد است، ولی اين فقط ظاهر مسئله است، کافی است اين نکته را در نظر بياوريد که اکنون، بسياری از پيامها میتوانند به سوی شما -و در واقع به تلفن همراه شما- گسيل شوند، بدون اين که برای دريافت هر کدام نياز به تماس مستقيم و درخواست اطلاعات داشته باشيد. اين همان چيزی است که به عنوان سرويس های ممتاز از آن ياد میشود.

   سرويسهای ممتاز (يا سرويسهای ارزش افزوده)، سرويسهايی هستند به صورت Application كه علاوه بر ايجاد ارتباط، اطلاعات باارزشی را نيز با خود حمل كرده و به گيرنده يا گيرندگان میرسانند. گروه پيكآسا نمونههايی از اين سرويسها را پاييز گذشته و در نمايشگاه تلهكام 2002 در تهران با موفقيت آزمايش كرده بودند.

   مهندس حميد يوسف زاده، مدير پروژه پيكآسا، در گفتوگو با ماهنامه دنيای كامپيوتر و ارتباطات، ضمن بيان اين مطلب، اظهار میدارد كه «اكنون و با فعال شدن SMS در كشور، و استقبال خوبی كه از آن شده، چنين سرويسهايی زمينههای فراوانی برای كار داشته و قطعاً كاربرد زيادی خواهند داشت.»
   يوسف زاده، سرويسهای زير را در پروژه پيكآسا تعريف شده و كاربردی شده و آماده ارائه به عموم برمیشمارد:

 

 • ارسال ايميل
 • پيام به كاربر ياهو
 • رایگيری(Voting)
 • چت (كه بعدا میتواند به صورت تلهتكست در تلويزيون ارائه گردد)

   به گفته وی، از ميان چهار سرويس بالا، دو سرويس اول فعال شده و از امروز توسط كاربران قابل استفاده است. دو سرويس رایگيری و چت نيز در چند روز آينده راهاندازی خواهند شد.

   يوسف زاده بر اين نکته تاکيد میکند كه فعلاً اين سرويسها يكطرفه میباشد، به اين معنا كه مثلاً فقط از تلفن همراه میتوان به كاربر ياهو پيام فرستاد و مسير معكوس فعال نيست. به اين علت که در صورت فعال بودن مسير معکوس به ازای هر پيغامی که توسط سيستم فعلی به موبايلها ارسال شود، سيزده تومان بايد پرداخت شود که به اين شکل در هر ساعت 12000 تومان هزينه خواهد داشت که رقم نسبتا بالايی است.
ولی اگر هزينه برقراری خدمات تامين شود (مثلا از طريق تبليغات يا به وسيله مخابرات)، مسير معكوس نيز فعال شده و میتوان از ياهو مسنجر به يك موبايل پيام فرستاد و يا به دارندگان موبايل ايميل ارسال کرد. ديگر خدماتی که آماده ارائه هستند و با حل شدن بحث تامين هزينهها ارائه خواهند شد عبارتند از:

 • امکان ارسال پيام کوتاه از یک صفحه اينترنتی عمومی به مشترکين موبایل

 • امکان انجام بازیهای متنی مانند بازی hangman از طريق موبايل

 • امکان چک کردن ايميل از طريق موبايل

 • سرويس ديکشنری روی موبايل

و بسياری خدمات متنوع ديگر

 

مدل کلی برقراری خدمات SMS در دنيا به اين ترتيب است که اولا خدمات پرکاربرد از طريق IP به مرکز سوييچ SMS در شبکه موبايل متصل میشوند، در حالی که سرويسهای آماده شده فعلی از طريق برنامهنويسی روی سيم کارت تهيه شدهاند که محدوديتهای زيادی ايجاد میکند. ثانيا ارائهکنندگان خدمات به دليل اينکه باعث افزايش استفاده کاربران از SMS و ايجاد درآمد برای اپراتور موبايل میشوند، بخشی از درآمد حاصله به آنها تعلق میگيرد. به دليل اين که هنوز دستورالعملهای مربوط به نحوه برقراری خدمات SMS از طريق اتصال IP توسط شرکت مخابرات ايران اعلام نشده است، در حال حاضر امکان ارائه خدمات به اين شکل وجود ندارد.

 

راهنمای ارسال پيام از طريق موبايل و به وسيله سرويس SMS به يك كاربر Yahoo Messenger

 • متن زير را در بخش پيغـام گوشی موبايل خود تايپ نماييد:

YM    YAHOO-ID   Message

 • شمـاره تلفن زير را به عنوان گيرنده وارد كنيد:

09132807760

توضيح: به جای YAHOO-ID در اين پيغام، شناسه كاربر Yahoo Messenger گيرنده می باشد. همچنين به جای Message نيز متن پيام مورد نظر خود را بنويسيد.

مثال:

YM   CCWMAGAZINE   Hello

عبارت بالا، پيام «Hello» را (به همراه شماره موبايل فرستنده) از طرف کاربر peykasa به كاربر «CCWMAGAZINE» در ياهومسنجر ارسال میكند.

 

راهنمای ارسال ايميل از طريق موبايل و به وسيله سرويس SMS

 • متن زير را در بخش پيغـام گوشی موبايل خود تايپ نماييد:

EM    MAIL-BOX    SUBJECT    Mail-Body

 • شمـاره تلفن زير را به عنوان گيرنده وارد كنيد:

09132807760

توضيح: MAIL-BOX در اين پيغام، نشانی ايميل گيرنده میباشد. همچنين به جای SUBJECT نيز موضوع ايميل، و به جای Mail-Body نيز متن ايميل مورد نظر خود را بنويسيد.

مثال:

EM info@CCWMAGAZINE.COM  Hello This is my first email.

عبارت بالا، ايميلی با موضوع  «Hello» و با متن ايميل «This is my first email» را از طرف sender_mobile_number@peykasa.ir به نشانی ايميل «info@ccwmagazine.com» ارسال میكند.


 توضيح:


فرمتهای ذکر شده در بالا با ارسال کلمه help به کاربر peykasa در Yahoo Messenger قابل دريافت هستند. بنابراين توصيه می شود  همين الآن شناسه Peykasa زا به ليست خود در ياهومسنجر اضافه کنيد!
همچنين از آنجا که برخی کاراکترهای لازم از جمله @ يا underline در برخی موبايلها وجود ندارند، برای هريک از آنها کاراکتر جايگزينی تعريف شده است که با ارسال help message به peykasa در ياهو مسنجر معرفی میشوند.

 

 

 

برای مطالعه بيشتر در همين زمينه:

/ 0 نظر / 6 بازدید