نگاهی به گفته های رئیس خودرو سازان

نگاهی به گفته های رئیس خودرو سازان

دو شرکت خودرو سازی کشور ایران خودرو و سایپا هر دو از زیر مجموعه های سازمان گسترش و نوسازی صنایع می باشند . در حقیقت رئیس این سازمان که همانا جناب مهندس قلعه بانی است رئیس خودرو سازان هم می باشد و بیشترین و بالاترین قدرت و نفوذ و اختیارات قانونی را بر خودرو سازان دارا می باشد.
آقای قلعه بانی فردی مدیر و مدبر و کم حرف و آرام است و کار هایش را سال هاست با سکوت و در نهایت آرامش و دقت انجام می دهد. این آن چیزی است که از سال ها مدیریت ایشان در سایپا و در یک سال اخیر در سازمان گسترش شاهد بودیم این در حالی است که تهمت ها و افترا های زیادی به ایشان و مدیران و نزدیکان ایشان زده شده است و با این وجود ایشان با متانت تنها به کار خود ادامه دادند و سکوت اختیار نمودند.
صحبت های ایشان که در روزنامه همشهری روز یکشنبه 30/10/87 به چاپ رسید نشان از تسلط و مدیریت ایشان دارد.
ایشان فرموده اند که قیمت خودرو کاهش نمی یابد و این همان حرفی است که مدیر هر شرکت تولید کننده باید بزند و وعده کاهش قیمت ندهد. زیرا در صورت دادن این وعده تقاضا خرید به امید کاهش قیمت پایین می آید و همگان منتظر ارزانی می شوند و این امر فروش و جریان نقدینگی در بنگاه اقتصادی را به خطر می اندازد.
وی در ادامه این گونه بیان داشته اند که قیمت درب کارخانه ارزان تر از کف بازار است. هر چند این گفته در مورد یکی دو محصول صدق می کند و جمله ای است که هر مدیر صنعتی باید بیان کند اما شرایط بازار گونه دیگری است .
در شرایطی که قیمت کف بازار بسیاری از محصولات بین 5 تا 20 میلیون ریال کمتر از فروش نقدی و تحویل اصطلاحا روز ( سی روزه ) خودروسازان است.
در ادامه ایشان فرموده اند که افزایش قیمت خودرو در ایران هماهنگ با افزایش قیمت در خارج نبوده است که اکنون بخواهد پایین بیاید.
باید گفت بنا به اظهارات مدیران هر دو شرکت خودرو سازی کشور قیمت خودرو از بهای تمام شده مواد اولیه و هزینه پرسنلی و سربار و هزینه مالی و سود خودرو سازان تشکیل یافته است.
در شرایطی که در یک سال گذشته و در پی رشد قیمت فلزات و مواد پتروشیمی و همچنین یورو به عنوان عامل اصلی بهای تمام شده خودرو (‌مواد اولیه که بیش از 70%‌ از قیمت تمام شده خودرو را تشکیل می دهد)
مانند فولاد و مواد پتروشیمی بیش از 50%‌ کاهش قیمت داشته اند و قیمت یورو نیز در بازار داخلی و جهانی در حال کاهش ارزش و قیمت است. همان عواملی که قیمت ها را در یک سال گذشته بالا برد ( افزایش قیمت های جهانی ) اکنون با برگشت بازار ها روند نزولی به خود خواهد گرفت.
در شرایط فعلی به دلیل شدت رکود در کشور و سیاست های انقباضی بانک مرکزی و عدم وام دهی و لیزینگ خرید خودرو و ضعف شدید نقدینگی و اشباع بازار داخل از خودرو شاهد کاهش شدید تقاضا و پایین آمدن کشش بازار و در نتیجه کاهش قیمت خودرو هستیم.

/ 0 نظر / 17 بازدید