تجهیزات مخابرات

تجهیزات مخابرات
این روز ها بازار در حال آماده سازی خود برای ورود بزرگترین شرکت اصل 44 می باشد. شرکت مخابرات ایران یک شرکت هلدینگ عظیم متشکل از شرکت های مخابرات استانی ( تلفن ثابت ) شرکت همراه اول ( اپراتور اول تلفن همراه با بیش از 20 میلیون مشترک ) و چند شرکت دیگر که به عنوان اولین واگذاری هلدینگی شرکت های اصل 44 است.
شرکت مخابرات ایران شرکت با ارزشی به نام همراه اول را در اختیار دارد که ارزش پهنا باند این شرکت بیش از 2 میلیارد دلار تخمین زده می شود. در عین حال این شرکت ودایع بالایی در اختیار دارد که ارزش روز آن در تلفن همراه بیش از 6 هزار میلیارد تومان و در تلفن ثابت در حدود 2 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود .
یعنی شرکتی با بیش از 8 میلیارد بدهی با نرخ صفر درصد که این امر در صورت بهره وری و مدیریت اصولی باید بتواند سودآوری بالایی را کسب کند.
انحصاری بودن این شرکت در بخش تلفن ثابت و انحصار چند جانبه در بخش تلفن همراه از جاذبه های این شرکت است.
اما سود این شرکت در ابهام است. در آخرین گزارشات حسابرسی شده در حدود 18 تومان اعلام شده است.
با این وجود حجم غیر قابل کنترل شرکت و شرکت های ضرر ده استانی و تعیین تکلیف ودایع مردم از بزرگترین موانع در خصوصی سازی این شرکت است .
با این وجود این سهم را باید سهمی ارزنده و با ارزش دانست . زیرا فقط یک شرکت مخابرات داریم و ارزش جایگزینی این شرکت بسیار بالاتر از ارقام پیش بینی شده است .
عرضه 5% این شرکت غول پس از کش و قوس های فراوان و تعهدات سپرده شده توسط وزارت اقتصاد در نهایت در روز شنبه صورت خواهد گرفت . اما این 5 درصد حتی با فرض عرضه در قیمت اسمی ( که البته پیش بینی نمی شود قیمت عرضه چندان بالاتر از قیمت اسمی هم باشد ) نقدینگی بیش از 240 میلیارد را نیاز دارد.
این رقم حجم بیش از 10 روز کاری بازار است ( دو هفته تقویمی )
اما این پول از کجا خواهد آمد ؟
گفته می شود بعضی از شرکت های بزرگ و هلدینگ و تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی و در عین حال شرکت های استانی زیر مجموعه نیز در حال آماده شدن برای خرید سهم از طریق ورود Fresh Money  هستند.
اما پیش بینی می شود که بیش از نیمی از این پول از طریق بازار تامین شود و صف های فروش گسترده در این دو هفته گواه این مدعاست.
به گونه ای که کلیه صف های خرید عرضه شده و جز در نماد پارسیان صف خرید خاصی نداریم .
تمامی نماد پیشرو بازار فارق از دلایل تکنیکال یا فاندامنتال در صف فروش گرفتار گشته اند. صف فروش 80 میلیونی شرکت فولاد مبارکه و صف فروش در نماد های سنگ آهنی و شرکت های هلدینگ آن ها همه از نشانه ورود مخابرات است.
در نمادهای سیمانی با وجود آغاز آزاد سازی سیمان و اجرای مرحله اول آن از یک سو و همچنین شایعات برای عرضه محصول سیمان در بورس کالا شاهد شدت عرضه و عرضه تمام صف های خرید هستیم و اکنون نماد های این گروه به صف فروش فرو رفته است.
شاید گفته های یک کارشناس یکی از شرکت های سرمایه گذاری درست بود که عرضه های اصل 44 به جای رونق بورس از رونق بورس جلوگیری می کند.
این عرضه ها اکنون حتی به شرکت های قبلی اش هم رحم نکرده است و عمده صف های فروش در آن نمادها شاهد هستیم . شرکتهای فولاد مبارکه و فولاد خوزستان و فولاد خراسان و ملی مس و کشتیرانی
به هر حال با عرضه هر شرکت اصل 44 برای تجهیز نقدینگی بازار اقدام به عرضه های افراطی تنها به امید خرید سهم عرضه شده می کند. امری که از یک سو برای بازار بدون تحلیل و کارشناسی ما مفید است.
ضمن ورود سهام جدید و ایجاد تنوع بیشتر ( به طور مثال تا دو سال پیش هیچ شرکت تولید کننده فولاد یا تولید مس و پالایشگاهی و یا حمل و نقل آبی یا نیروگاهی وجود نداشت ) سبب اصلاح قیمتی به خصوص در نماد های پیشرو می گردد و با کاهش P/E  بازار همراه است .
این امر از بروز حباب در بلند مدت جلوگیری می کند و سبب پایداری بورس اوراق بهادار می گردد.
این گونه بازار خود برای برای تامین نقدینگی خرید سهام شرکت مخابرات ایران بزرگترین شرکت اصل 44 تجهیر می نماید.

/ 1 نظر / 22 بازدید
حسن

قابل توجه کسانی که سایت یا وبلاگ دارند ما که از اینترنت استفاده می کنیم چرا از سایتمان درآمد نداشته باشیم یا لااقل هزینه اینترنت که درمییاد می توانید از بهترین روش درج تبلیغات در سایتهای خودتان درآمد ماهیانه و مادم العمر کسب کنید - فقط با عضو رايگان در سايت 5000 تومان اعتبار قابل نقد دريافت مي كنيم. - در قبال معرفي هر نفر به سايت 500 تومان پورسانت قابل نقد مي گيريم. - با استفاده از كدهاي درآمد زا و بر حسب رتبه بازاريابي خود براي هر كليك بين 50 تا 250 ريال درآمد خواهيم داشت. با اين همه مزايا در فكر چه هستيد ؟؟؟؟ http://www.mi118.com/Register.aspx?Ref=73650