بررسی فولاد مبارکه

بررسی فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین شرکت بورس ایران اکنون در مسیر نزولی حرکت می کند و چندین روز است که با صف فروش پایدار بیش از 100 میلیون سهمی به ارزش بیش از 55 میلیارد روبروست .
این شرکت با بیش از 7 میلیارد دلار ارزش پر ارزش ترین شرکت بورس تهران است و با بیش از یک و نیم میلیارد دلار سرمایه دومین شرکت بورس از لحاظ سرمایه بعد از شرکت مخابرات ایران است.
شرکت فولاد مبارکه وارد روند نزولی گشته است که پیش بینی کرده بودیم.
شرکتی که در سه ماه اول سال شاخص را یک تنه بالا برد حالا به مثابه یک نهنگ بزرگ در حوض کوچک بورس در حال خفه شدن است.
صف فروشی که با توجه به معاملات یک ماه گذشته در حدود 1% سهام شرکت را شامل می شود.
خریداران این سهم در عرضه اولیه بیش از 300% سود از خرید سهم در دو سال گذشته کسب نموده اند.
به هر حال به دلایل مختلف این سهم در سراشیبی سقوط قیمتی قراردارد.
در این مقاله می کوشیم دلایل سقوط سهم را که به سه دلیل تکنیکی و بنیادی و سیاسی است مورد بررسی قرار دهیم ( البته مورد سیاسی باید در تکنیکی و بنیادی گنجاده شود اما به دلیل اهمیت بالا در این مقاله به صورت جداگانه به آن خواهیم پرداخت )
سیاسی :
دولت در اقدامی مناسب سهام فولاد مبارکه را که از پر ارزشترین و استراتژیک ترین شرکت های بورسی است به صادر کنندگان در مقابل مطالباتشان از بابت جوائز صادراتی سال 1385 واگذار نمود.
قیمت واگذاری 315 و واگذاری قبل از مجمع صورت گرفت ( یعنی سود 50 تومانی مجمع به این سهامداران تعلق می گیرد )
صادر کنندگان که قطعا دستی در بازار سرمایه کشور ندارد ( به این علت که برای بسیاری از آن ها برای انتقال سهام فولاد مبارکه کد بورس اخذ شد و این امر نشان دهنده این است که تاکنون خرید و فروشی در بورس انجام نداده اند ) این افراد که بورس باز نیستند و از طرفی به دلیل کمبود نقدینگی و همچنین عدم پرداخت وام از طرف بانک های کشور اکنون نیاز به نقدینگی داشتند و از سوی دیگر با توجه به قیمت واگذاری و سود نقدی در 100% سود نیز می باشند به طور گسترده به صف فروش رفتند تا سهام خود را فروخته و به کسب و کار خود وارد کنند و برای صادرات کشور تلاش کنند.
این افراد که البته سهام هنوز به طور کامل به آن ها واگذار نگردیده است یکی از دلایل صف فروش هستند اما آن ها را نمی توان مهمترین دلیل صف فروش دانست.
تکنیکی :
خریداران فولاد مبارکه قیمت سهام در سطوح فعلی را یک سقف می دانند . پی به ای 6 و روند فعلی سهم و همچنین سود قابل ملاحظه سهامداران آن ( در مقایسه با شاخص ) که از زمان عرضه اولیه تا ماه گذشته با توجه به سودهای نقدی و رشد قیمت سهام بیش از 300% در سود بوده اند با عرضه سهم اقدام به شناسایی سود و خروج از سهم گرفته اند.
بنیادی :
مهمترین دلیلی که می توان برای خروج سهامداران عمده از این نماد دانست دلایل بنیادی است .
روند نزولی قیمت و صف فروش فولاد مبارکه از زمانی آغاز شد که این ما شاهد رکود در بازار آهن از یک سو و همچنین رکود در بازار مسکن ( به عنوان عمده ترین مصرف کننده تیر آهن و میلگرد ) که البته با کاهش 25% قیمت آهن و فولاد در سه هفته گذشته تشدید شد.
البته رکود قیمت آهن آلات دلایل متعددی دارد که به اختصار به آن ها می پردازیم :
عوامل جهانی :
کاهش قیمت آهن و قراضه در بورس های جهان از جمله لندن
افزایش ارزش دلار در برابر سایر ارز ها
کاهش مصرف در چین به دلیل کاهش ساخت و ساز به دلیل المپیک
کاهش قیمت نفت شدید قیمت نفت و احتیاط کشور ها صادرکننده در خرج کردن پول نفت در پروژه های زیر بنایی و ساختمانی
رکود در قیمت سنگ آهن و محموله های اسپات
افزایش هزینه حمل و راه اندازی معادن و کارخانه هایی که قبلا صرفه اقتصادی نداشته اند

عوامل داخلی :
رکود در ساخت و ساز
نزدیکی به پایان عملیات ساختمانی در بخش هایی که آهن آلات مصرف می کند و نزدیکی به فصل سرما
نزدیکی ماه رمضان که با رکود در کسب و کار مواجه می شویم

البته این در شرایطی است که با کاهش واردات به دلیل تحریم و همچنین عدم تغییر قابل توجه در عرضه روبرو هستیم.


شرکت فولاد در سال 1385 هر کیلو فولاد را به طور متوسط به قیمت 380 فروخته است و سود 35 تومانی ساخته است.
این قیمت در سال 1386 در حدود 620 فروخته است و سود 67 تومان سود ساخته است.
اما در سال 1387 با توجه به پیش بینی سود 95 تومانی از یکسو و بستن بودجه در سطح هر کیلو 900 تومان روبرو هستیم.
در حالی که با ادامه کاهش قیمت فولاد مبارکه به سختی خواهد توانست سطح فروش 900 تومان را حفظ کند این در شرایطی است که بازار به بستن شرکت در قیمت های پایین و تعدیل های متعدد سه و شش ماه و نه ماهه عادت کرده بود ولی اکنون دیگر بازار انتظار تعدیل از این بابت ندارد.
قطعی برق به طور مداوم و طرح ساخت نیروگاه که هزینه بالایی به شرکت تحمیل خواهد نمود سبب کاهش تولید در سال جاری و کاهش توانایی در افزایش تولید و سرمایه در گردش به دلیل سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه برق می باشد.
پیش بینی بازار عدم توانایی شرکت به دسترسی به سطح پیش بینی  شده از تولید می باشد.
از سویی عدم و توقف تولید هزینه سربار بالایی به شرکت تحمیل خواهد نمود و در حالی که سطح هزینه های اداری و پرسنلی به دلیل استفاده از پرسنل دائم ثابت می باشد و این امر تاثیر مضاعف در کاهش سودآوری خواهد داشت.
رشد قیمت مواد اولیه از جمله کنستانتره در حدود 50% نیز در کاهش سود آوری موثر است البته این رقم در بودجه شرکت لحاظ گشته است.
بحث طرح تحول اقتصادی و آزادسازی حامل های انرژی و با توجه به اینکه تولید آهن و فولاد و فرآیندهای این صنعت ذاتا انرژی بر است تاثیر جدی بر سود آوری شرکت خواهد گذاشت. هر چند ابعاد طرح تحول هنوز مشخص نیست و اثرات آن قابل پیش بینی نیست.
ادامه پرداخت های شرکت به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد با وجود خصوصی سازی شرکت نیز از جمله مواردی است که در کاهش سود آوری شرکت نسبت به انتظارات سهامداران موثر بوده است.
اکنون شاهدیم که بورس تهران به شدت به قیمت های جهانی وابسته است .
به گونه ای که حرکات قیمت روی و سرب نوسانات سهام این گروه را در پی دارد و تغییرات مس در بازار های جهانی با نماد ملی مس همگرایی شدیدی دارد و در مورد قیمت های آهن و فولاد و بیلت نیز بدین صورت است.

خلاصه آن که به دلیل کاهش نسبی قیمت فولاد در چند هفته گذشته و نزدیک شدن به قیمت بودجه شرکت و همچنین قطعی های متعدد برق در کاهش تولید و افزایش هزینه ها و نکات مبهم متعدد در بودجه شرکت از پرداخت ها و قیمت سنگ آهن گرفنه تا انرژی همگی باعث کاهش پی به ای مورد انتظار شرکت و کاهش قیمت سهم گردیده است.
نبود هیچ گونه بازار گردان یا سهامدار عمده ای که توان حمایت از سهم را داشته باشد سبب قفل شدن سهم و عدم جریان نقدینگی در بازار گشته است.

/ 2 نظر / 47 بازدید
سعید

سلام . کاهش تقاضا برای میلگرد و تیر آهن که در مقاله آورده بودید ربطی به فروش فولاد مبارکه نداره چون محصول فولاد مبارکه ورق فولادیه نه تیر آهن و میلگرد . ممنون

بورس و سرمايه گذاري

قیمت ورق فولاد مبارکه به زیر 760 رسیده . و قیمت بیلت و ورق در جهان در حال کاهش است.