امروز در بازار

شاخص بورس اوراق بهادار تهران امروز چهارشنبه 24/4/88 پس از چند روز روند نزولی شاخص بالاخره رشد شاخص را به خود دید.

رشد شاخص امروز به مدد شرکت های اصل 44 بود.

شرکت فولاد مبارکه  پس از رسیدن به پایین ترین سطح قیمتی خود از زمان عرضه در بورس اوراق بهادار با رشد 2.2% روبرو شد. اخباری در زمینه رشد قیمت ورق گرم شرکت سبب استقبال سهامداران از این سهم گردید. این سهم هفته آینده را با صف خریدی بیش از 2.3 میلیون سهمی آغاز خواهد کرد.

شرکت پالایش نفت اصفهان نیز با رشدی 2.2% روبرو شد. پی به ای پایین شرکت از جمله موارد رشد قیمت این سهم می باشد.

اما سهام مخابرات در آستانه مجمع عادی و تصمیم گیری در زمینه تقسیم سود با معاملات پر حجمی روبرو شد و با رشدی 1.37% نسبت به روز گذشته بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص گذاشت.

عدم حد نصاب تشکیل مجمع بانک سرمایه به عنوان یکی از بانک های خصوصی کشور ظاهرا حاکی از اختلافات گسترده بین سهامداران عمده این شرکت ( صندوق ذخیره فرهنگیان و شهرداری تهران ) می باشد. این نخستین بار است که مجمع عمومی بانک خصوصی در نوبت اول به حد نصاب نمی رسد.

مجمع شرکت های نفتی شامل نفت پارس و نفت بهران نیز بر اساس پیش بینی ها به دلیل گرانفروشی شرکت ها و پرونده ای که علیه آن ها مربوط به سال های 1382 تا 1386 تشکیل شده است ضمن افزایش ریسک این دو سهم و تاثیر قابل توجه بر سود قابل تقسیم شرکت ها دارد و نشان می دهد که قسمت عمده ای از سودی که در سال های گذشته تقسیم شده است ناشی از گرانفروشی شرکت بوده است که این امر را باید در تحلیل های شرکت در نظر گرفت.

به تنفس کشیده شدن مجمع نفت بهران حاکی از نارضایتی سهامداران از این موضوع است. طبق صورت های مالی حسابرسی شده دو شرکت تعزیرات بیش از 100 میلیارد تومان جریمه مطالبه نموده است.

گفته می شود سازمان بورس نیز مجوز افزایش سرمایه شرکت نفت بهران را لغو کرده است.

سهام بانکهای تجارت , صادرات با توجه به رقابت بر سر خرید بلوک 5% آن ها با افزایش قیمت روبرو شدند. با این وجود در نماد های بانک ملت و صادرات صف فروش وجود دارد.

 البته نماد بانک های خصوصی پارسیان , اقتصاد نوین و کارآفرین به دلیل برگزاری مجامع بسته می باشد.

شرکت ملی مس ایران پس از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود نقدی با حمایت شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات تنها با کاهش 5% روبرو شد و بالاتر از قیمت تعادلی بازگشایی شد/

در حالی که نماد شرکت های سایپا و ایران خودرو به منظور برگزاری مجمع بسته شده است که ظاهرا بحران مالی این شرکت ها ابعاد تازه یافته است.

سایت های ضرر ده خارجی , سرمایه گذاری بدون توجیه اقتصادی در مناطق محروم و همچنین افزایش شدید هزینه های مالی شرکت های خودرو ساز و همچنین اشباع بازار داخل از خودرو و رکود اقتصادی و همچنین مسائلی چون تحریم و افزایش نهاده های تولید همگی سبب شده اند که ایران خودرو سال 1387 را با ضرر به پایان برساند و سود قابل تقسیم سایپا نیز کمتر از پیش بینی ها باشد.

با وجود الزام انتشار صورت های مالی پیش از مجمع هنوز این صورت ها از سوی شرکت های فوق ارائه نگردیده است و این به ابهامات دامن زده است.

/ 0 نظر / 22 بازدید