در سرمایه گذاری ملت چه خبر است؟

در حالی که امروز شرکت سرمایه گذاری ملت به صف خرید 180 میلیونی فرو رفت که در 10 روز کاری گذشته بیش از 110 میلیون سهم از سهام این شرکت مورد داد و ستد قرار گرفته است.

این حجم بالا و معاملات سنگین با اخباری در مورد فروش زمین شرکت در روبروی پارک ملت همراه شده است.

این زمین معروف به ملک تجاری چاتانوگا است و بر خیابان ولی عصر تهران ، روبروی پارک ملت قرار دارد. هم اکنون به صورت زمین و گودبرداری شده است و دور تا دور آن نام سرمایه گذاری ملت نوشته شده است.

بهای تمام شده آن 851 میلیارد ریال است ، در عین حال مسئله مالیاتی نقل و انتقال مرتفع نشده است و ضمنا قسمتی از ملک در قبال حدود 3 میلیارد تومان در رهن بانک اقتصاد نوین است. بنابراین فروش ملک موصوف دشواری های فراوانی دارد که با وجود 3 سال از انتقال برای رفع هیچ یک از آنها کاری صورت نگرفته است.

با این حال مدیریت سرمایه گذاری ملت ، این دارایی را در ردیف سرمایه گذاری های کوتاه مدت طبقه بندی می کند.

البته 3 سال پیش شرکت مدعی بوده است که طرح ساخت مجتمع تجاری را در این زمین در برنامه دارد اما اصلا اجرایی نشده است.

مهمترین مسئله شرکت سرمایه گذاری ملت قفل شدن دارایی های شرکت در این زمین است و هیچ نقدینگی برای انجام فعالیت ندارد. با توجه به بهای تمام شده این زمین و ارزش جاری آن ، با فروش این ملک شرکت توانایی شناسایی سودی را نخواهد داشت اما آزاد شدن سرمایه شرکت 100 میلیارد تومانی ، می تواند به سرمایه گذاری های جدید و  حداقل کسب سود 12 تا 18 تومانی از سپرده گذاری این دارایی در بانک منجر شود که قابلیت رشد فراوانی برای این شرکت کوچک و 40 تومانی بورس است. البته تمام این شایعات و پیش بینی ها بر اساس فروش زمین استوار است

/ 0 نظر / 105 بازدید