بررسی سخنان ناطق نوری درباره بحرین

بررسی سخنان ناطق نوری درباره بحرین

http://www.sarmayeh.net/ShowNews.php?36319

سرمایه: درادامه واکنش های دولت بحرین به اظهارات علی اکبر ناطق نوری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی از تشکیل جلسه ای فوق العاده درهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد. حسین سبحانی نیا با اعلام این خبر گفت: «در جلسه دیروز هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین بازتاب های سخنان منسوب به ناطق نوری در رابطه با بحرین در کشورهای خارجی مورد بررسی قرار گرفت.» ناطق نوری، در جریان سخنرانی اش به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفته بود: « «بحرین بخشی از ایران و به عنوان «استان چهاردهم کشور» محسوب می شده و در مجلس ایران هم نماینده داشته است.» این اظهارات از سوی برخی از رسانه های منطقه نشانه ای از نیت ایران برای بازپس گیری مالکیت این کشور قلمداد شده و نسبت به آن هشدار دادند اما وزارت امور خارجه ایران این تلقی از سخنان ناطق نوری را رد و اعلام کرده روابط ایران و بحرین رو به پیشرفت است و نباید با چنین برداشت هایی تحت تاثیر قرار گیرد.
طی 10 روز گذشته نه تنها مذاکرات گازی ایران و بحرین به صورت یکجانبه از طرف منامه تعلیق شده بلکه گزارش های مختلف نشان می دهد دولت بحرین حداقل در دو پرواز مانع ورود شهروندان ایرانی به این کشور شده است. پادشاهی بحرین همچنین دیپلمات های مشغول مذاکره در ایران پیرامون توافقنامه گازی تهران منامه را فراخوانده و در تازه ترین اقدام از کشتی های ایرانی خواسته است تا اطلاع ثانوی تحت هیچ شرایطی وارد آب های سرزمینی بحرین نشوند.
دولت بحرین در ابعاد بین المللی با استفاده از روابط نامساعد دولت نهم با اعراب یک ماجرای ساده را تا حد یک مناقشه بالا برده است.
طی روزهای گذشته کشورهای اردن، کویت، امارات، عربستان، قطر و عمان با صدور بیانیه های جداگانه رسماً از دولت بحرین حمایت کرده و جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داده اند.
حسنی مبارک رئیس جمهور مصر و ملک عبدالله پادشاه اردن به منامه رفته اند تا همبستگی خود را با پادشاه بحرین به نمایش بگذارند. کار به جایی رسیده که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و ملک محمد پادشاه مراکش در گفت وگوهایی تلفنی با پادشاه بحرین پشتیبانی خود را از این کشور در مقابل ایران اعلام داشته و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و علی باباجان وزیر خارجه ترکیه با سفر به منامه، حمایت خود را از کشور بحرین مورد تاکید قرار داده اند.
این جنجال بی سابقه که پس از سخنان علی اکبر ناطق نوری در مراسم 22 بهمن شهر مشهد کلید خورده است تیرماه سال گذشته نیز پس از مقاله حسین شریعتمداری (یکی دیگر از چهره های نزدیک به دولت نهم) در روزنامه کیهان در ابعادی کوچک تر ایجاد شده بود.
طی دو هفته گذشته سخنگوی وزارت خارجه حداقل در سه مصاحبه مختلف تاکید کرده است «تهران به استقلال و حاکمیت ملی بحرین احترام می گذارد» و اظهارات ناطق نوری صرفاً بیان یک واقعیت تاریخی درباره گذشته ایران بوده است.
این موضع به صراحت از سوی حسین امیرعبداللهیان سفیر ایران در بحرین نیز بیان شده است. با این حال طرف بحرینی هیچ تمایلی به شنیدن مواضع محکم تهران ندارد و با همراهی سران عرب می کوشد اظهارات تاریخی ناطق نوری را به عنوان یک «تهدید» علیه حاکمیت ملی خود نشان دهد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بازتاب سخنان ناطق نوری درباره بحرین، خاطر نشان کرد: «این سخنان با توجه به اطلاعاتی که از وضعیت منطقه وجود دارد، برخوردهای ناصحیح با ایرانیان و ادعاهای بی اساس در رابطه با مسائل داخلی ایران و تمامیت ارزی کشورمان مطرح شده است اما به نظر ما اظهار نظر درباره مسائل اینچنینی باید با ملاحظاتی همراه باشد تا مورد سوء استفاده مخالفان همگرایی در منطقه از جمله آمریکا و انگلیس قرار نگیرد.»

/ 0 نظر / 47 بازدید