همیشه پای یک بانک در میان است

اگر در میان فساد های اقتصادی بگردید ، همیشه یک فرد یا مجموعه فاسد کننده ، یک فاسد شده ( رشوه گیرنده ) و یک بانک وجود دارد.

نقطه مشترک همه فسادهای اخیر ، وجود یک بانک است. با توجه به اینکه عمده فساد ها مربوط به مسائل مالی است ، در همه این موارد ، همکاری ، همراهی و مشارکت یک بانک لازم است.
در دزدی های خرد امروزی ، از جمله کارت به کارت ها ، همیشه پای یک حساب جعلی در میان است. در این جا نیز اثر بانک مشخص است.
اما در تخلفات کلان مالی اعم از کلاهبرداری ، اختلاس و غیره ، نقش بانک پررنگ و اساسی است و تا حدی است که اگر بانک نبود ، فسادی رخ نمی داد.
فساد 123 که توسط فاضل خداد صورت گرفت ، با نقش آفرینی بانک صادرات و اختلاس از آن همراه بود. در پرونده معروف و جنجالی شهرام جزایری ، وام ارزی از بانک ها وجود داشت. در پرونده فساد 3 هزار میلیارد تومانی ، بانک ها نقش اساسی داشتند . بانک صادرات ، بانک ملی و بانک سامان به صورت سازمان یافته در جریان این فساد حضوری فعال داشتند.
در پرونده اختلاس زنوزی مطلق نیز ال سی ها فراوان تا حد 12 هزار میلیارد تومان وجود داشت.در جریان تخلفات مالی بهروز ریخته گران نیز اثر بانک ها دیده می شود. ال سی ها بدون مجوز و حد اعتباری کافی ، از مهمترین شاهکارهای متخلفان جدید در این روزگار است.
اما نام آشناهایی در بورس ، از جمله تقی گنجی و داوودیان بخشی از دارایی خود را بانک ها سرمایه گذاری کرده و با استفاده از وام های اخذ شده به خرید دارایی ها می پرداختند. در این میان ادعا می کردند که بدهی هایشان در حدود 75% دارایی هاست ، اما آنچه رخ داد ، سو استفاده از شرکت ها و اخذ وام به نام شرکت ها
 و هزینه کرد شخصی آن بوده است. امری که در شرکت هایی مانند مهرام و جوشکاب یزد رخ داد و محکومیت هایی برای آن ها به بار آورد.
اما در ورشکستگی شرکت گاز لوله در بورس نیز پرداخت بی حد و حصر و خارج از توان شرکت در بازپرداخت اقساط سبب شد تا شرکت نتواند از پس بازپرداخت آن برآید ، در اقدام پیشگیرانه ، بانک ها از سهامدار عمده نیز تضمین گرفتند ، اما حالا با ورشکستگی ، چیزی دیگر وجود ندارد که به بانک ها داده شود. بانک ها باید 100
 میلیارد تومان مطالبات سوخت شده را در مقابل چشمان خود ببینند و تضمین سهامدار عمده نیز بی اثر است.
کمی آن سو تر ، بانک ها ده ها شرکت تاسیس کرده اند که مانند صنعت خودروسازی مدیرسازی تنها هنر آن است. بدین ترتیب شرکت هایی که عملیات مفید یا اقتصادی ندارند ، ایجاد شده اند. آن هم بدین علت که بانک ها نقدینگی فراوانی دارند.
ساختار و سازمان بانک ها آنقدر ضعیف است که هر لحظه امکان افشا شدن یک فساد دیگر وجود دارد. آن چه مهم است همواره فساد هایی در بانک ها در جریان است ، اعم از سطح کارمندان تا سطح مدیرشعب و حتی مدیران فراری

 

/ 0 نظر / 23 بازدید