فراموش شده

در هیاهوهای بازار ارز ، همگان به تحلیل و اظهار نظر می پرداختند. سکوت حرام شده بود و هر فردی ، استادی ، کارشناسی اقدام به ارائه تحلیل های خود می کرد.

اما چند سوال که هیچ کس حرفی از آن نمی زند. حتی سایت و خبرگزاری های اینترنتی نیز خفقان گرفته اند. علت چه می تواند باشد؟

یکی از دلایل این سکوت ، نقش برآب شدن تحلیل های کارشناسان بود و اکنون دست خالی هستند.

اما بازار این روز ها با شوک مدیریت می شود. توقف فعالیت معامله گران اصلی بازار دلار که گفته می شود به عنوان اخلالگر بازداشت شده اند. ابعاد اخلالگری یا نقش آن ها مشخص نیست. اما آن چه مسلم است آن ها سیاست گزار در بانک مرکزی نبوده اند . آن ها مصوب تحریم ها نبوده اند و آن ها تحریم ها کاغذ پاره نپنداشته اند. آن ها افراد عقلائی بوده اند که براساس منافع خود و مکانیزم عرضه و تقاضا بازار فعالیت می کردند. 

کمی آن سو تر ، توقف واردات و ثبت سفارش نیز مزید علت در کاهش تقاضا شده است . کالاهایی مانند کاندوم ، کامپیوتر و خودرو و در مجموع کالاهای دسته 9 و 10 ممنوع الواردات شده اند. از سوی دیگر تقاضای مسافرتی حجاج نیز پایان یافته است و حدود 40 روز تا تعطیلات ژانویه مانده است ( توضیحا این که کمتر از سی روز مانده است زیرا تعطیلات در اواخر دسامبر است ) بدین ترتیب فعلا تقاضا محدود شده است . قسمتی از ارز مسافران نیز پرداخت می شود. معجزه ای که 2000 دلار ارز مسافرتی را یک شبه از بین برد و ادعای 5.000.000.000 ( 5 میلیارد دلار ) صرفه جویی ارزی داد ، نقش برآب شد ، حاصل آن یک چیز بود و اینکه تقاضا به بازار سرریز شد. حالا کمی از عطش بازار کاسته شده است. روند کاری رسانه ها ، اعلام عرضه دلارهای جعلی توسط دلار فروشان فردوسی همه و همه سبب رکود بازار شد. 

هر چند این رکود توانست دلار را از 3700 ( در تقاضاهای بالای 10.000 دلار ) به حدود 2600 تومان نزدیک کند ، اما این امر نه به مدد کاهش تقاضا یا افزایش عرضه یا هر مکانیزم اقتصادی دیگر ، بلکه با مکانیزم جالب سرکوب و قطع تقاضا بود. 

این مکانیزم در کوتاه مدت جواب می دهد. فنری که فشرده شده است ولی باید گفت این فنر در انتظار آزاد سازی است و انرژی بسیار بالایی دارد و بهتر است به جای سرکوب تقاضا ، به تامین تقاضا از طریق مکانیزم های بازار یا تنظیم بازار اقدام کرد.

/ 1 نظر / 28 بازدید

فروشنده تعداد20000سهم-علی نصیری-تماس09131363852