عرضه ناموفق اولین اوراق مشارکت دولتی در سال 1390

در حالی که از ابتدای امسال چندین نوبت اوراق مشارکت دولتی و خصوصی از طریق فرابورس عرضه و با استقبال سرمایه گذاران روبرو شده , اما عرضه اولین اوراق مشارکت دولتی با عاملیت بانک ملی طبق بسته پولی سال 1390 تاکنون که توفیقی نداشته است .

با وجودی که سود این اوراق 16%‌است که سود بلند مدت 5 ساله نیز بیشتر است و به دلیل تضمین دولت نیز اساسا فاقد هرگونه ریسک نکول است ,‌اما به دلیل عدم تضمین بازخرید و همچنین سازوکار بازخرید از طریق بورس ( نا آشنا برای اغلب مشتریان بانکها ) و همچنین نبودن بازارگردانی برای این تضمین خرید ,‌با عدم استقبال روبرو شده است. در حالی که اوراق مشارکت 16%‌ طرح پارس جنوبی که در سال گذشته در اواسط مرداد عرضه شد , ‌به دلیل استقبال بی نظیر ,‌سبب عرضه دوباره در اواخر مردادو اوایل شهریور 89 گردید که حجم فروش اوراق به بیش از هزار میلیارد تومان می رسید. همچنین اوراق مشارکت عرضه شده توسط بانک مسکن در آبان و دی و بهمن 89 نیز به دلیل تضمین بازخرید از سوی بانک با استقبال بی نظیری روبرو شد ,‌که در ساعات اولیه اولین روز عرضه به اتمام رسید.

از سوی دیگر اوراق مشارکت بانک کشاورزی با وجود نرخ 15%‌در فرابورس مورد استقبال قرار گرفت که از مهمترین دلایل استقبال , تعهد بازارگردان به بازخرید به نرخ اسمی و همچنین ریسک نکول صفر می باشد.

این امر نشان داد که راهکارهای نوآورانه برای تلفیق بازار پول و سرمایه اساسا غیرممکن و منتفی است.

/ 2 نظر / 28 بازدید
vahid

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما مدير محترم سايت همانطوري که ميدانيد يکي از کارهايي که باعث ميشود تا رتبه و بازديد وبگاه شما افزايش يابد داشتن يک پيج رنک خوب است که وب سايت گوگل آن را بر اساس معيارهاي مختلفي به سايتها مي دهد.يکي از همين معيارها تبادل لينک مي باشد که تاثير زيادي در گرفتن پيج رنک مناسب دارد.شما هم اکنون ميتوانيد با مراجعه به سايت ما (پارس پيک) براي اين کار اقدام نمائيد. براي اطلاعات بيشتر به آدرس زير مراجعه کنيد. http://www.parspic.net/link کليه مراحل در صفحه فوق توضيح داده شده است. با تشکر و سپاس فراوان مديريت پارس پيک Www.Parspic.Net

حسن محمودی

با درود مطالباتان بسیار مفید است خواهش می کنم مطالب تحلیلی و پیش بینی بازار را نیز ارائه نمایید