امروز در بازار

با توجه به فصل مجامع و بسته بودن بسیاری از نماد های شاخص بورس به دلیل برگزاری مجامع و همچنین انتشار گزارش های شرکت ها سبب تردید در بازار گشته است.

در شرایطی که شاخص بورس با 20 واحد کاهش روبرو شد که بیش از 90% کاهش یعنی در حدود 18 ناشی از کاهش قیمت شرکت مخابرات ایران بود.

تاثیر بسزای مخابرات ایران در شاخص به دلیل حجم و ارزش بالای این شرکت باز هم نشان داد که بورس ایران چون حوض کوچکی برای این نهنگ بزرگ است.

ابهام و ادامه قطعی سرویس پیام کوتاه و قطع مجدد آن پس از 20 روز قطعی نگرانی های سهامداران را در مورد این سهم افزایش داده است. همچنین کاهش سود محقق شرکت در سال مالی 1387 نسبت به پیش بینی ها سبب کاهش قیمت

گویا اطلاعیه شفاف سازی شرکت مخابرات در زمینه عدم تاثیر قطعی ها بر درآمد شرکت نیز تاثیری بر روی سهام شرکت نداشته است.

در سوی مقابل بانک پارسیان با محقق سازی سود پیش بینی شده خود و تقسیم احتمالی 300 ریالی انگیزه سهامداران را برای خرید و حضور در مجمع و بهره مندی از سود نقدی افزایش داده است. شایان ذکر است که بانک مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه در پیش ندارد و از سوی دیگر معمولا سود نقدی بانک در فاصله کوتاهی پس از مجمع به سهامداران پرداخت می شود. این امر ضمن پی به ای پایین سبب افزایش تقاضا و صف خرید و افزایش قیمت برای این سهم شده است.

در شرایط مشابه شرکت سیمان سپاهان با محقق ساختن سود 444 ریالی در قیمت فعلی برای حضور در مجمع ارزنده به نظر می رسد.

البته مسائل مربوط به طرح تحول اقتصادی را نباید از شرکت های عمده مصرف کننده انرژی فراموش کرد.

فولاد مبارکه نیز با عرضه های قابل توجه پس از در هم شکسته شدن صف خرید به تعادل رسید. مساله عدم افزایش تعرفه و عدم تغییر قیمت محصولات فولادی در بازار های جهانی همچنان به عنوان بزرگترین مانع رشد قیمت این سهم به شمار می رود.

نماد بانک اقتصاد نوین نیز برای تعدیل مثبت بسته شد. گفته می شود این بانک برای هر سهم بیش از 60 تومان محقق ساخته است.

حضور فولاد مبارکه در هیئت مدیره گل گهر و همچنین نقش این شرکت در شرکت معادن و فلزات در راستای حفظ منافع این شرکت مصرف کننده سنگ آهن سبب معاملات ضعیف و کاهش قیمت در نماد های سنگ آهنی و وابسته از جمله گل گهر و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات گشت.

اعلام سود محقق شده سال 1387 شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ( ومعادن ) به میزان 760 ریال که اندکی کمتر از آخرین پیش بینی شرکت بوده است و عدم تعدیل مثبت سهم بر خلاف انتظار بازار و کاهش شدید قیمت سنگ آهن و ابهامات جدی در زمینه قیمت این سهم سبب کاهش 3% قیمت این سهم شد.

در نماد خودرو سازان با وجود تقسیم های مناسب در بین قطعه سازان و اعلام زمان مجمع شرکت ایران خودرو عدم انتشار گزارش حسابرسی و صورت های مالی شرکت بر شایعات در زمینه عدم سوددهی شرکت افزوده است. گفته می شود که تصمیم مدیران جدید در سیستم مالی و شناسایی سود سبب این امر گشته است.

عمده حجم معاملات امروز مربوط به انتقال سهام ترجیهی کارکنان بانک صادرات بود.

/ 0 نظر / 21 بازدید