عرضه کنید

در روزهایی که پول به سرعت در حال ورود به بازار سرمایه است و دولت تدبیر و امید در حال هدایت سرمایه ها به بازار سرمایه است ، حجم بازار در حال افزایش است. افزایش ارزش بازار از چند جهت قابل بررسی است.

 

در روزهایی که حسب اعلام اداره آمار و ریاست جمهوری رشد اقتصادی منفی است رشد قابل توجه شاخص بورس دلایل مختلفی دارد. اولا شرکت های بورسی صادرات محور به مدد رشد قیمت دلار و شرکت های تولیدی داخلیبا افزایش قیمت محصولات در واپسین روزهای دولت دهم با رشد سودآوری مواجه شدند . البته گروه خودروسازی خلاف این رویه را دارا بودند و زیان ده شدند.

 

سود عمده شرکت ها اعم از پتروشیمی ، سنگ آهنی ، فولادی ، لاستیکی ، روغنی ، شوینده ، دارویی و غذایی در اثر این تحولات رشد کرد. قیمت گذاری اشتباه در عرضه پالایشی ها هم به رشد 1000% این گروه منجر شد. در نتیجه بازار بورس با رشد مواجه شد. البته آن چه از عملکرد شرکت ها بر می آید ، کاهش تولیدات در عمده شرکت هاست. از جمله برخی فولادی ، خودرویی ، مس ، متانولی با کاهش تولید روبه رو شدند. این جاست که کاهش تولید ناخالص ملی خود را نشان می دهد. بنابراین این رشد به دلیل رشد سود بوده است و نه رشد تولید

 

در سمت دیگر پول سنگین و تازه وارد بازار شده است. پی به ای شرکت ها رشد سرسام آوری دارد و بازار به حدی رسیده است که برخی از سرمایه گذاران اطلاعی از مفاهیم پایه ای ندارند و فقط براساس شنیده ها و جو خرید و فروش می کنند. در نتیجه این امر پول زیاد و بازار محدود ، رشد شدید بازار را منجر می شود.

 

ورود سنگین پول به همراه عدم وجود عرضه ، حباب ساز است. به طور مثال ادعا می شود ارزش بازار به بیش از 420 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که حجم سهام شناور بازار حدود 20% است و در نتیجه در بهترین حالت بازار 84 هزار میلیارد تومان سهام شناور دارد.

 

پول جدید به رشد قیمت قبلی منجر می شود ، اما اکنون بهترین فرصت برای عرضه های خصوصی سازی است. مپنا 1000 تومانی در خواب مدیران خصوصی سازی بود. شبندر 1400 تومان توهم بود و فارس 1700 تومان است در حالی که 1300 تومان آخرین معامله بلوکی بود ، آن هم نه چند سال پیش ، بلکه چند ماه پیش. بنابراین بهتر است که

 

اولا : عرضه های بلوکی مانند 17% به جای بلوک به صورت خرد عرضه شود و نقدینگی سرگردان بازار سرمایه به جای حباب سازی با عرضه مناسب پاسخ داده شود.

 

ثانیا : ورود شرکت های جدید تسهیل شود ، مانند نفت سپاهان ، نفت جی ، زیرمجموعه های تامین اجتماعی و شرکت های غیر بورسی دیگر

 

ثالثا :  تامین مالی بازار اولیه و ساخت پروژه های نیمه کاره در بخش های فولاد ، پتروشیمی از طریق پذیره نویسی تامین شود. ساخت یک پروژه فولادی بین 500 تا 1000 میلیارد تومان نقدینگی می خواهد که در 2 یا حداکثر 3 روز از بازار بورس قابل تامین است.

/ 0 نظر / 26 بازدید