تغییرات نرخ بهره

رفتارهای اقتصادی ما و مدیران اقتصادی ایران تورش قابل ملاحظه ای دارد. در بسیاری از موارد مدیران عدم تغییر و عدم تصمیم گیری را سرلوحه خود می دادند و در برخی موارد نیز تغییرات انقلابی

در این میان ، تغییرات نرخ بهره بین عدم تغییر و تغییرات انقلابی نوسان داشته است.

در شرایطی که تغییر نرخ بهره در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته از لحاظ اقتصادی مانند آمریکا , اروپا یا ژاپن و حتی چین به صورت تغییرات در حد 0.25% است , در ایران تغییرات حدود 3 درصد نرمال و طبیعی است. امری که به شوک های اقتصادی تبدیل می شود. 

البته در کشورهای توسعه یافته اقتصادی , زمانی که اقتصاد دچار بحران یا رکود شدید می شود ,‌تغییر قابل توجهی در نرخ بهره انجام می دهند. مثلا در سال آگوست 2007 تا جولای 2008 تنها تغییر حدود 2 تا 3 درصدی را در یک سال شاهد بودیم. ( برای مشاهده اینجا را کلیک کنید )

اما در ایران ,‌در سال دو سال گذشته که نوسانات شدید در نرخ ارز و بازار پول شاهد بودیم ,‌ زمانی که لازم بود تا نرخ بهره اصلاح شود تا بازار ارز تثبیت شود و تورم کنترل گردد , هیچ اقدامی صورت نگرفت. حالا امروز در شرایطی که قیمت دلار تثبیت شده است. مسائل سیاسی در حال حل شدن و تورم در روند نزولی قرار دارد تغییر 5 تا 6 درصدی در یک روز می تواند یک شوک جدید به اقتصاد باشد و تغییراتی در مسیر آرام اقتصاد ایجاد نماید.

بدین جهت لازم به نظر می رسد تا دستورالعمل یا قانونی تدوین گردد تا تغییرات نرخ بهره بیش از 1%‌در ماه غیرممکن باشد. این امر می تواند موثرتر باشد و سیاست گذاری و تجدید ساختار را آسان تر و از شوک درمانی بپرهیزد.

/ 0 نظر / 58 بازدید