فارسی نویسی در ویندوز XP

 برخلاف رویه نسخه ویندوز 98 كه برای فارسی كردن آن حتماً باید از نسخه های ویندوز عربی و همچنین فارسی سازهای الحاقی استفاده می كردید در نسخه ویندوز XP و با توجه به طراحی ویژه آن كه از زبان های مختلف پشتیبانی می كند شما می توانید به راحتی از امكانات فارسی نویسی آن بهره مند شوید .

پس از فعال كردن فارسی نویسی می توانید در برنامه هایی همچون آفیس از این قابلیت استفاده كنید . البته ویندوز بطور پیش فرض تنها از چند نوع فونت پشتیبانی می كند اما شما می توانید به راحتی و با افزودن فونت های دیگر به پوشه Font آن از آنها نیز استفاده كنید، بدون اینكه نیاز به نصب برنامه های فارسی ساز جداگانه ای داشته باشید.

در صورتی كه قابلیت فارسی نویسی در سیستم تان فعال نیست می توانید از شیوه زیر برای فعال كردن آن استفاده كنید :

1- از منوی Start گزینه Control Panel را انتخاب كنيد.
2- در پنجره نمایان شده و در صورتی كه از ویندوز در حالت Category استفاده می كنید ، گزینه Dtae, Time,Language,and Regional Options را انتخاب كنید.
3- سپس گزینه Add Other Languages را انتخاب كنید.

توجه :  در صورتی كه از ویندوز در حالت Classic استفاده می كنید در پنجره Control Panel  ابتدا گزینه   Regional and Language options را انتخاب كنيد.


4-
سپس در زبانه Languages  كلیك كرده و گزینه Install files for complex script and right-to-left languages  آن را فعال كنید.ca_16_campeuter1.jpg

 

5- گزینه Details را انتخاب كنید. در پنجره نمایان شده و در قسمت installed Services دكمه Add را بزنيد و از منوی پائین افتادنی Input Language نیز Farsi  را انتخاب كنيد .

 

ca_16_campeuter2.jpg

6- گزینه  Ok را انتخاب كنيد. مجددا گزینه Ok را انتخاب كنید تا به كادر اول بازگردید .
7- حال در برچسب و زبانه  Advanced كلیك كرده و از منوی پائین افتادنی قسمت بالائی موجود در آن  گزینه Farsi را انتخاب كنید.

8- سپس گزینه Ok را انتخاب كنید . مجددا در پنجره Regional and Language Options برچسب و زبانه Regional Options   را انتخاب كنید .

9- سپس در این قسمت منوی پائین افتادنی كنار دكمه Customize را انتخاب كرده و گزینه Farsi را از آن انتخاب كنید. همچنین از منوی پائین افتادنی قسمت پائین كادر (Location) نیز گزینه Iran را انتخاب كنید.

8- دكمه Apply را انتخاب كنید. يك كادر اعلان مانند شكل زير ظاهر مي شود. پس از انتخاب این دكمه سیستم شروع به نصب برنامه های مربوطه می كند  و از شما CD نصب ویندوز XP را می خواهد . برای نصب امكانات فارسی ویندوز شما باید در این مرحله CD نصب ویندوز را در سیستم قرار دهید .

 

ca_16_campeuter3.jpg

 

پس از نصب فایل های مربوطه سیستم به شما اعلام می كند كه باید دستگاه را  Restart كنيد.

پس از فعال كردن فارسی نویسی به چند نكته توجه داشته باشید :

  • از تركیب همزمان كلید های  Alt+Shift برای تغییر زبان استفاده كنيد

  • از تركیب همزمان كلید های Ctrl+Shift سمت راست برای تغيير جهت نوشتن از  راست به چپ و از تركیب همزمان كليد های Ctrl+Shift سمت چپ صفحه كليد برای نوشتن از چپ به راست استفاده كنيد .

  • برای نوشتن حرف  پ فارسی  از كلید  "\"  و برای نوشتن "ژ"  از تركيب Shift+C استفاده كنيد.  همچنین برای استفاده بهتر از حرف "ی" می توانید از تركیب كلید های Shift+X استفاده كنید.

/ 0 نظر / 7 بازدید