تحلیل وضعیت بانک ها و علل ورشکستگی آنها در دولت احمدی نژاد

تحلیل وضعیت بانک ها و علل ورشکستگی آنها در دولت احمدی نژاد

مقدمه :
تصور کنید یک روز صبح از برخاسته اید و در جامعه همهمه افتاده که بانک ها همه بسته شده و دستگاههای خود پرداز پول نمی دهند ، و اعلام شده که بانک ها ورشکسته شده اند و هیچ پولی ندارند به صاحبان حسابهای بانکی پس بدهند .
بلی ، ورشکستگی بانکها برای هر جامعه ای از جنگ خطرناکتر و فاجعه ای برای اقتصاد هر کشور میباشد.اقتصاد هر کشور با ورشکستگی بانکها فلج می شود .
بانک ها بعنوان بازار پول در اقتصاد هر کشوری مطرح می باشند . در یک جامعه هر کس پول اضافه دارد ، به بانک می سپارد و هرکس برای سرمایه گذاری ، ارائه خدمات ، تولید وتجارت و کشاورزی ، پول نیاز دارد از بانک ها وام می گیرد . نقش بانک ها در پیشرفت اقتصادی هر کشور غیر قابل انکار است و هر کشوری که بانک های قوی و توانمند داشته باشد ، پیشرفت اقتصادی آن نیز بیشتر است .
عملکرد دولت:
احمدی نژاد با طرح شعار های عالی بر سر کار آمد و طرح های ساده انگارانه و ابتدایی را برای عملیاتی کردن شعارهایش بکار گرفت ، که یکی از آنها طرح اشتغالزایی بنگاههای زودبازده اقتصادی بود . برای اینکه هر چه سریعتر بیکاری را از بین ببرد ، ضمن تعویض مدیران بانک ها برای چند بار ، دستور داد بدون تضمین های لازم ، وامهای کلانی را بدهند . خیلی از افراد بدون اینکه حتی یک شغل ایجاد کنند ، صدها میلیون تومان وام گرفته و بدون دادن تضمین های مناسب از باز پرداخت آن خودداری می کنند .
این اشخاص یا وجوه خود را به خارج منتقل کرده اند و یا در احتکار زمین و مسکن بکار گرفته اند و باعث افزایش سه برابری قیمت مسکن شده اند . تعداد بسیار اندکی خواستند کارهای اقتصادی و تولیدی انجام دهند ، که بعلت سیاست های غلط دولت در تولید ، صنعت ، کشاورزی و غیره ، ورشکست شدند .
در طی سه سال دولت احمدی نژاد ، بیش از 115 هزار میلیارد تومان وام ، بدون تضمین مناسب پرداخت شد.
در حال حاضر بانک ها فاقد منابع و پول می باشند ، اما دولت باز هم فشار می آورد که ؛ بایستی وام داده شود . لذا بانکها ناچارند از بانک مرکزی به نرخ 31 درصد پول گرفته و آنرا با نرخ 12 درصد وام دهند . که این امر باعث می شود بانک ها 19 درصد تفاوت نرخ را از سرمایه و منابع خود بپردازند . همچنین طبق اعلام کارشناسان بانک ها و اعلام بانک مرکزی طلب های معوق بانک ها به 5/36 هزار میلیارد تومان میرسد .
نتیجه :
الف) سرمایه 9 بانک دولتی حدود 12 هزار میلیارد تومان می باشد . با عنایت به طلب های غیر قابل وصول 5/36 هزار میلیارد تومانی ، 3 برابر سرمایه بانک ها ، طلب های معوق می باشند که بانک ها نمی توانند آنها را باز پس بگیرند .
ب ) با توجه به سیاست های دولت در تعیین نرخ بهره سپرده های بانکی و با توجه به 26 درصد تورم ، بانک ها نمی توانند منابع مالی را از جامعه جذب کنند . منطقی آن است که بانک ها مثلاً بهره 12 درصد به سپرده گذاران بپردازند و با نرخ 14 درصد به متقاضیان وام با تضمین کافی ، بدهند و در این بین 2 درصد سود نصیب خود کنند . اما شرایط تورمی باعث شده که مردم حتی با بهره 17 درصد پول خود را به بانک ها نسپارند . دولت احمدی نژاد به بانک ها اعلام کرده که به پول مردم 14 درصد بهره داده ، و وام را با بهره 12 درصد بدهید .
پ ) دولت به بانک ها فشار می آورد که همچنان برای رفع بیکاری وام پرداخت کنند و از آنجا که امکان جذب منابع از جامعه وجود ندارد ، بانک ها از بانک مرکزی به نرخ 31 درصد وام گرفته و با نرخ 12 درصد وام می دهند و در این بین 19 درصد زیان می کنند .
بدهی بانکها به بانک مرکزی از ابتدای دولت احمدی نژاد 10 برابر شده است و به مبلغ 26 هزار میلیارد تومان رسیده است ، که اگر در تفاوت نرخ بهره دریافتی و پرداختی ضرب کنیم ، سالانه حدود 5 هزار میلیارد تومان از این محل به بانکها زیان وارد می شود .
ت ) طبق گزارش بانک مرکزی شکاف بین منابع بانکی ( پولی که به بانک وارد می شود ) و مصارف بانکی ( پولی که به هر عنوان مانند وام و... پرداخت می شود ) به منفی 15 هزار میلیارد تومان در بهمن ماه 1387 رسیده است .
یعنی بانک ها 15 هزار میلیارد تومان بیش از دریافتهای خود ، پرداخت کرده اند . این موضوع وقتی قابل تامل است که این رقم را با سرمایه 12 هزار میلیارد تومانی تمام بانک های دولتی ( 9 بانک ) مقایسه کنیم.
ث ) با توضیحات فوق بانک های دولتی عملاٌ ورشکسته اند و ادامه این روند ، وضعیت را بسیار خطرناک کرده است . شاید دور نباشد که یک روز صبح بیدار شویم و ....

منابع :
دنیای اقتصاد 03/12/87
روزنامه سرمایه 06/02/88 - 19/02/88
بانک مرکزی

/ 2 نظر / 21 بازدید
حسین

فرار خفت بار احمدی نزاد از دانشگاه و شعار "دروغگو!دروغگو" ی دانشجویان در بدرقه او آدرس دانلود یا تماشای کلیپ موبایلی http://www.4shared.com/file/111147373/de468b81/Badraghe.html به همه برسانید

نيشتر

سلام اين شعر از استاد شجريان در مورد وقايع اخير تقدیم به شما دوست عزیز تفنگ‌ات را زمین بگذار که من بیزارم از دیدار این خون‌بار ناهنجار تفنگ دست تو يعنی زبان آتش و آهن! من اما پيش ا‌ين اهریمنی ابزار بنيان‌کن، ندارم جز زبانِ دل دلی لبريز از مهر تو، ای با دوستی دشمن! زبان آتش و آهن، زبان خشم و خون‌ریزی است! زبان قهر چنگیزی است! بیا بنشین، بگو، بشنو سخن، شايد فروغ آدمیت راه در قلب تو بگشاید! برادر، ای برادر! گر که می‌خوانی مرا، بنشين برادروار تفنگ‌ات را زمین بگذار تا از جسم تو اين ديو انسان‌کش برون آيد. تو از آيين انسانی چه می‌دانی؟ اگر جان را خدا داده است، چرا باید تو بستانی؟ چرا باید که با یک لحظه‌ غفلت اين برادر را به خاک و خون بغلتانی؟ گرفتم در همه احوال حق گویی و حق جويی و حق با تست ولی حق را، برادر جان، به زور این زبان‌نافهم آتش‌بار، نباید جُست! اگر این بار شد وجدان خواب‌آلوده‌ات بیدار تفنگ‌ات را زمین بگذار! خوشحال مي شم به من سر بزني ونظرت رو بگي... دیدم قدری گرفته ام انسان وقتی دلش گرفت از پی تدبیر می رود من هم رفتم