روز های خوش در انتظار سهام خودرو سازان

در حالی که صنعت خودرو سازی پس از صنعت نفت پر سود ترین صنعت ایران است و با توجه به پتانسیل بالای خرید اتومبیل تا ۳۰ میلیون دستگاه و حمایت های دولت از خودروسازان و قطعه سازان و نا توانی خودرو خارجی از رقابت با خودرو داخلی به لحاظ قیمت و صادرات خودرو و تاسیس چندین سایت تولیدی در کشورهای جهان و تولید خودرو ال ۹۰ و ... .

باید گفت سهام خودرو جذابیت بالایی دارد چون P/E آن در حدود ۳ و ۴ است و بازدهی نقدی آن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد و روند رشد قیمت سهام آن کاملا منطقی است و با توجه به سرمایه بالا و شفافیت کامل اطلاعات و حجم مبنا بالا امکان بازی با قیمت و دست کاری آن غیر ممکن می شود.

از لحاظ بورسی بیش از ۸۰۰۰ خریدار در سه ماه گذشته سهام خودرویی خریدند و این قابلیت نقدینگی بالای آن را نشان می دهد.

از سویی سرمایه گذاری خودروسازان در نهاد های مالی مانند بانک پارسیان و... و شرکت های گسترده قطعه سازی و شرکت های سرمایه گذاری و شرکتهای لیزینگ و بیمه و سرمایه گذاری در بازیافت خودرو و تاسیس شهرک قطعه سازی توسط ایران خودرو انتظار رشد مناسب برای این سهام می رود.

ایران خودرو شرکتی دورتر از مسایل حاشیه ای است و مشکلات و درگیری های موجود در سایپا که بر سود آوری و آینده این شرکت تاثیر گذار خواهد بود در شرکت ایران خودرو نیست و از سویی سرمایه گذاری بیشتر در بخش ها مالی مانند بانک و بیمه و لیزینگ و خرید سهام در بورس و قطعه سازی و تولید بیشتر ریسک خرید ایران خودرو را نسبت به سایپا کمتر و میزان سودآوری را بیشتر می نماید.

باید گفت سرمایه گذاری کوتاه و میان مدت و بلند مدت روی ایران خودرو بهترین سرمایه گذاری ممکن در بورس است.

/ 0 نظر / 6 بازدید