بررسی بنیادی شرکت نفت پارس (شنفت)

بررسی بنیادی شرکت نفت پارس (شنفت)

شرکت نفت پارس با سرمایه 10 میلیارد تومان به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های فعال در زمینه تولید انواع روغن و گریس در گروه فرآورده های نفتی قرار دارد.

محصولات این شرکت عبارت است از
روغن – روغن ترمز – گریس – پارافین – اسلاک واکس – اکستراکت و رابراویل
روغن با تولید حدود 130 تا 140 میلیون لیتر در سال
گریس با تولید حدود 6.5 میلیون کیلو گرم در سال
پارافین اسلاک واکس با تولید 30 میلیون کیلو گرم در سال

و ضد یخ با تولید 3 میلیون لیتر در سال

از نکات جالب درباره شرکت سهامداران آن است:

شرکت فوادری :48.22%
گروه شل : 24.97%
سرمایه گذاری ملی ایران (سما) : 7.53%
سرمایه گذاری ری :1.53%
 که با توجه به حضور سهامداران خارجی و اینکه گروه شل در هیئت مدیره دو سهم دارد و همکاری نزدیک شل و نفت پارس و حمایت های تکنولوژیکی که شل از نفت پارس صورت خواهد داد نفت پارس را در بین شرکت های نفتی ممتاز خواهد کرد.
شرکت شل و نفت پارس شرکتی مشترک تحت عنوان پارس شل را تاسیس کرده اند. ( به نقل از سالنامه تبلیغاتی شرکت نفت پارس در بخش معرفی زیر مجموعه ها )
حدود 70 تا 80 درصد از تولید شرکت مربوط به روغن ماشین است که با توجه به پیشرفت صنایع خودرویی و تولید خودروهای مانند پژو و زانتیا و ماکسیما و سمند و واردات خودرو های تویوتا و بی ام و و مرسدس بنز باید توجه داشت که تکنولوژی فعلی شرکت که مربوط به 40 سال گذشته است پاسخگوی نیاز این گونه خودرو های نخواهد بود و بحرانی جدی برای تولیدات این شرکت در دهه آینده خواهد بود.

از طرفی قدیمی بودن ماشین آلات و بالا رفتن هزینه نگهداری و بروز کردن و نیاز به سرمایه بالا برای نوسازی و تجهیز احتمالا در سال های آینده قسمت عمده ای از سود برای بازسازی و نوسازی خطوط هزینه خواهد شد.
شرکت در حال حاضر هیچ گونه برنامه افزایش تولید و سرمایه گذاری جدید را در برنامه ندارد و این امر رشد سود آوری را تهدید می کند که امید است این شرکت با گسترش تولید علاوه بر سودآوری از افزایش قیمت کالاها بتواند سودآوری عمده هم از افزایش تولید کسب کند.
میزان بدهی ها و دارایی ها برابر و حدود 1256723 میلیون ریال است.

جمع دارایی های جاری  603328 میلیون ریال
جمع دارایی های غیر جاری 653395 میلیون ریال
جمع بدهی های جاری 858917 میلیون ریال
جمع بدهی های بلند مدت 63920 میلیون ریال

در شرایط فعلی و اینکه تولید روغن های صنعتی درجه 2 و 3 خریداران بالایی دارند تغییر تولید و افزایش تولید روغن های صنعتی تهدید ناشی از تکنولوژی قدیمی را می تواند به فرصت تبدیل کند.
شرکت سود منتهی به سال مالی 84 را 2050 ریال اعلام و سودی معادل 1700 را به عنوان سود نقدی در مجمع پرداخت.
 و به طور کلی سیاست شرکت تقسیم 75% است.
شرکت برنامه افزایش سرمایه به 25 میلیارد تومان را طی دو سال آینده در برنامه دارد.

در شرایط فعلی حاشیه سود شرکت 35 تا 37 % است و تزریق نقدینگی به شرکت می تواند سودآوری شرکت را به مقدار جزیی افزایش دهد که این امر ناشی از کاهش هزینه های مالی و کاهش دریافت تسهیلات و هزینه های مربوط به آن خواهد بود.

در شرایطی که این شرکت می تواند با ایجاد شرکت های سرمایه گذاری و کاهش سود تقسیمی به 50% سود عایدی به بهبود سهام شرکت کمک نماید هیچ گونه برنامه ای برای سرمایه گذاری دیده نمی شود و سود حاصل از سرمایه گذاری ها 0% است.

روند رشد سود آوری از 30% از سال 80 به 81 به حدود 25% از سال 81 به 82 و حدود 22% از سال 82 به 83 و حدود 18% از سال 83 به 84 و حدود 10% از سال 84 به 85 کاهش یافته است که در شرایط فعلی کاهش رشد سود آوری نگران کننده است.

رشد قیمت سهام شرکت در سال های مختلف به شرح زیر است:

79: 140%
80: 12%
81: 100%
82: 5-% (سهم شرکت 5% ضرر کرده است)
83: 14%
در شرایطی که بازدهی سال 82 حدود 120% بوده است نفت پارس 5 % کاهش یافته است که این نشان دهنده این امر است که شرکت نفت پارس بیش از آنکه وابسته به جو بازار و اوضاع تالار بور باشد بیش از اندازه تاثیر پذیر از شرایط جهانی بازار نفت و فرآورده های نفتی است.
شرکت به دلیل سهامداری شل بازار های صادراتی را به راحتی فتح خواهد کرد البته از سویی نگرانی ناشی از آزاد سازی قیمت مواد اولیه یک تهدید بالقوه است که در صورت بالفعل شدن به کاهش شدید سودآوری شرکت منتهی خواهد شد.
با توجه به شرکت و سهامداران عمده و محصولات خرید سهام در پی به ای 6 یک خرید معمولی است و ریسک آن بالا و انتظار سقوط می رود. در شرایطی که خرید با پی به ای 5 صورت گیرد هم سودآوری نقدی مناسب و هم سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسب خواهد بود.

***************
منتظر سقوط سهام با آغاز مجازات ها علیه ایران به خاطر حمایت از تروریست باشید
منتظر نظرات و پیام های شما هستم

 

 

/ 3 نظر / 30 بازدید

اگر ممکن است نفت بهران را هم تحليل کنيد

امين زالی

سلام با تشکر از اطلاعات بسيار مفيد جنابعالی منتظر اطلاعات بيشتر شما در بخش نفت و انرژی هستم