بحران اقتصادی رو به پایان

بحران اقتصادی با ترکیدن حباب مسکن در سال 2006 و 2007 آغاز و با ورشکستگی لمان برادرز در سپتامبر 2008 به اوج خود رسید. میلیارد ها دلار پول تبخیر شد و دیگر وجود نداشت. بانک های سرمایه گذاری ملی شدند و فانی می و فردی مک دولتی شدند. 

در روزگار بحران ، طلا به سرعت بالا رفت ، بیکاری به شدت افزایش یافت و قیمت نفت و فلزات کاهش شدیدی را تجربه کردند.

اما اکنون اوضاع اقتصاد جهانی از جمله آمریکا بهبود یافت هاست. موسسات فانی می و فردی مک به لطف تثبیت اوضاع اقتصادی و البته افزایش تا دو برابری کارمزد ها به سود آوری رسیده اند ، آن هم نه چند میلیارد دلار ، بلکه بیش از 160 میلیارد دلار

در سوی دیگر ، قیمت طلا سقوط کرده است. انتظار برای رسیدن به طلا 2000 دلاری محقق نشد و اکنون قیمت طلا در کانال 1200 دلاری قرار گرفته است. بازده طلا برای اولین بار در 13 سال اخیر منفی شده است و حدود 26-% است . شاخص بورس های آمریکا از جمله S&P  بیش از 27% رشد کرده اند. بیکاری کاهش یافته است . همچنین رشد اقتصادی آمریکا بیش از انتظارات بوده است و همه این ها خبر از پایان بحران در آمریکا را می دهد. 

در اروپا نیز اوضاع بیکاری اندکی بهبود داشته است. برای اولین بار پس از بحران ، در اسپانیا در ماه گذشته بیکاری اندکی کاهش یافته است. نرخ بهره اوراق قرضه دولتی ایتالیا و اسپانیا به حدود 4% کاهش یافته است که از 6% و بیش از آن در اوج بسیار پایین تر است. اصلاحات اقتصادی مناسبی در ایرلند ، ایسلند ، یونان ، پرتقال و البته اسپانیا صورت گرفته است. 

/ 1 نظر / 53 بازدید
Milad Bazi Saz

سلام خوب هستید؟! منم یه وب دارم توی پرشین بلاگ میشه به منم سر بزنی؟!! یه مسابقه خیلی آسون توی وبلاگم گذاشتم اگه ببری 10000 تومن شارژ جایزه میدم... اگه میخواید قوانین بازی رو بدونید بیاید اینجا http://miladbazisaz1.persianblog.ir راستی برای شرکت تو بازی فقط تا آخر امشب وقت دارید... خوش حال میشم بهم سر بزنی و اگه موافق بودی تبادل لینک کنیم... اگه موافقید منو با نام Milad Bazi Saz لینک کنین و بهم خبر بدید با چه نامی لینکتون کنم... ممنون[گل]